«آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان روز شنبه از پایان دوران رهبری آمریکا بر دنیا سخن گفته است. او پس از «جورپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه جدیدترین رهبر اروپایی است که پایان این دوران را خاطرنشان کرده است. 

هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گزارش‌های رسانه‌های مبنی بر اینکه واشنگتن قصد دارد 9500 نفر از نیروهای خودش را از آلمان خارج کند را تأیید کرد.  آنگلا مرکل از کشورهای اروپایی خواسته هنگامی که بحث از کاهش قدرت آمریکا مطرح می‌شود واقعیت‌های جدید را در نظر بگیرند. 

مرکل در مصاحبه‌ای با شش رسانه اروپایی از جمله روزنامه گاردین گفت: «ما با این واقعیت بزرگ شدیم که ایالات متحده می‌خواهد یک قدرت جهانی باشد. اگر آمریکا اکنون می‌خواهد این نقش را با اراده خودش بگذارد ما باید در این باره عمیقاً فکر کنیم.»

پیش از این «جوزپ بورل» هم از پایان نظم تحت رهبری آمریکا در دنیا سخن گفته بود. او ماه پیش گفت:  «تحلیلگران از مدت‌ها پیش درباره پایان نظم تحت رهبری آمریکا و فرا رسیدن قرن آمریکایی صحبت کرده‌اند.»

وی در ادامه گفت: «این اتفاق الان پیش روی چشم ما در حال وقوع است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد شیوع بیماری کووید-19 را می‌توان به عنوان نقطه عطفی برای تغییر توازن قدرت از غرب به شرق دید. او گفت: «فشار روی اتحادیه اروپا برای اینکه می‌خواهد در کدام طرف باشد رو به فزونی است.»

جوزپ بورل گفت: اتحادیه اروپا باید به دنبال منافع و ارزش‌های خودش باشد و از افتادن در دام استفاده‌های ابزاری یک طرف یا طرف دیگر اجتناب کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد در شرایطی که قدرت چین رو افزایش است روابط میان بروکسل و پکن همیشه مبتنی بر اعتماد، شفایت و دوجانبه‌گرایی نیست.

بورل گفت: «ما تنها در صورتی شانس خواهیم داشت که با چین بر اساس نظم جمعی رفتار کنیم.» او گفت: نشست آتی اتحادیه اروپا و چین فرصت مناسبی برای انجام این کار است.»

وی در ادامه تصریح کرد: «لازم است راهبرد قدرتمندی برای چین داشته باشیم که این مستلزم داشتن روابط بهتر با بقیه کشور‌های دموکراتیک آسیا است.»

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند