به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، فرماندهی عملیات مشترک عراق در این خصوص گفت: «ملت عراق و جهان طی سال‌های گذشته درگیر موضوع هدف قرار گرفتن مقرهای کشوری، اردوگاه‌های نظامی عراق و سفارت‌خانه‌هایی شدند که کشور سال‌ها از آنها محافظت می‌کرد. به علت اهمیت این موضوع و بازتاب‌های منفی آن بر امنیت ملی عراق، این مساله در عالی‌ترین سطوح پیگیری شد».

در ادامه این بیانیه آمده است که با هدف در جریان قرار دادن مردم درباره اصل این ماجرا و تحولاتی که شب گذشته اتفاق افتاد به اطلاع می‌رسانیم: «اطلاعات دقیقی در ارتباط با افرادی که پیش‌تر، منطقه سبز و فرودگاه بین‌المللی بغداد را به طور غیر مستقیم طی چند مرحله هدف قرار دادند، به دست آمد. دستگاه‌های ذیربط اطلاع یافتند که برخی قصد دارند بار دیگر برخی اهداف را در منطقه سبز هدف قرار دهند».

فرماندهی عملیات مشترک عراق در ادامه گفت:‌ «محل‌های حضور گروه‌های عامل شلیک شناسایی و از سوی دادگاه عراق حکم دستگیری ایشان طبق قانون مبارزه با تروریسم آماده شد. سرویس‌های مبارزه با تروریسم، طبق تخصص خود، مأمور شدند تا حکم را اجرا و از انجام اقدام تروریستی علیه مواضع دولت جلوگیری کنند. این سرویس وظیفه خود را بسیار حرفه‌ای اجرا و چهارده متهم را به همراه نشانه‌های جرم شامل دو سکوی پرتاب دستگیر کرد».

در ادامه این بیانیه گفته شده است:‌ «بلافاصله پس از اجرای عملیات یک کمیته تحقیقاتی ویژه به ریاست وزارت کشور و با عضویت دستگاه‌های امنیتی تشکیل شد و متهمان برای نگهداری تا زمان اتمام فرایند تحقیق و یکسره شدن پرونده از جانب دادگاه به دستگاه‌های امنیتی تحویل داده شدند».

در این بیانیه همچنین آمده است: «اشاره می‌شود که پس از اتمام عملیات دستگیری، برخی دستگاه‌های مسلح با خودروهای دولتی و بدون کسب موافقت رسمی به سمت مقرهای دولتی در داخل و خارج منطقه سبز حرکت کردند و به یکی از مقرهای مبارزه با تروریسم در داخل منطقه سبز نزدیک شدند بطوریکه با آن برخورد داشتند. این دستگاه‌ها نمی‌خواهند که بخشی از کشور و تعهدات آن باشند [بلکه] به دنبال آن هستند که خارج از اختیارات وارده فرماندهی کل نیروهای مسلح در قانون باشند».

در بخش پایانی این بیانیه تأکید شده است:‌ «ما ضمن تأکید بر خطرات این اقدام و تهدید آن برای امنیت کشور و  تبیین می‌کنیم که این دستگاه‌ها از توان کشور، بطوریکه تحت هیچ بهانه‌ای نمی‌توان به آن اجازه داد، بهره گرفتند. ما بر اصرار خود بر ادامه این مسیر در راستای برقراری امنیت برای ملت عراق و واگذاری این مسئله به دادگاه تأکید می‌کنیم».

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند