روزنامه «جروزالم پست» در مطلبی در این زمینه نوشت: ایران و ترکیه به طور فزاینده در حال هماهنگی سیاست‌ها در خاورمیانه هستند و در چندین موضوع با هم همکاری می کنند. روابط این دو کشور در حال افزایش است در حالی‌که هر دو  مخالف نقش ایالات متحده در سوریه هستند و منافع مشترک دیگری نیز دارند  از جمله تجارت برای دور زدن  تحریم‌های آمریکا. 

این روزنامه سپس نوشت، در مسیر حمایت از گروه حماس و همچنین ضدیت با اسرائیل  این اتحاد وجود دارد و این ممکن است تهران و آنکارا را به طور فزاینده‌ای درمورد موضوعاتی در خاورمیانه، از یمن گرفته تا سوریه به هم نزدیک کند.

به نوشته این روزنامه، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در ۱۵ ژوئن (دوشنبه ۲۶ خرداد) در  یکی از سطح بالاترین نشست‌هایش در طول ویروس کرونا به ترکیه رفت. دستور کار وی مشخص بود، او از ترکیه می‌خواهد که در موضوع معافیت از تحریم‌ها و تحریم تسلیحاتی کمک کند. ایران نیز در این تجارت در چندین موضوع به ترکیه کمک خواهد کرد که  شامل حمایت از ترکیه در لیبی است.

جروزالم پست نوشت که هماهنگی ایران و ترکیه در شمال عراق و لیبی ممکن است با هدف مقابله اسرائیل باشد. وزارت امورمذاهب ترکیه به فلسطینی‌ها گفته که امت اسلامی را برای دفاع از قدس شریف بسیج می کند. ایران  نیزهمچنین متعهد به حمایت از  فسطینیان است. 

جروزالم پست در خاتمه با اشاره به حمایت‌های ایران و ترکیه از نیروی مقاومت حماس نوشت، همکاری نزدیک با حماس نیز بخشی از روابط ترکیه و ایران است. ترکیه مدت هاست که همانند ایران از حماس پشتیبانی می‌کند. «اسماعیل هنیه» رهبر حماس غالبا در قطر بوده و با مقامات روسیه و مکان‌های دیگر نیز دیدار می‌کند. «خالد مشعل» رئیس سابق دفتر سیاسی حماس نیز برای انجام دیدارهایی در قطر است. هنیه در دسامبر(بهمن) گذشته به ترکیه سفر و با رئیس جمهور این کشورملاقات کرد. هنیه در ژانویه (دی) نیز برای مراسم تشییع پیکر قاسم سلیمانی به ایران سفر کرد.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند