محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه، ۴ تیرماه) با چانگ هوا سفیر جمهوری خلق چین در تهران دیدار و گفت وگو کرد. ارتباط چین و ایران، پایدار، مستحکم و تاریخی است و مخصوصاً بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مناسبات دو کشور تعمیق پیدا کرد.

وی افزود: کشورهای جهان و از جمله تهران و پکن امروز در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی با خوی استکباری و یکجانبه گرایی آمریکا و آثار نامطلوب آن بر حقوق ملت ها مواجه اند.

وی بر ضرورت گسترده تر شدن ارتباطات و تعمیق و وسیع تر شدن تعاملات بین دو کشور ایران و چین تاکید کرد. همچنین رئیس قوه مقننه کشورمان دخالت های آمریکا و برخی کشورها در امور داخلی چین را بشدت محکوم کرد. وی همچنین از موضع شفاف و روشن دولت چین در مخالفت با قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان تشکر کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد همکاری های دو کشور با سرعت بیشتری تداوم و تحقق پیدا کند و گفت: بارها شاهد دخالت های دولت ترامپ علیه حاکمیت و استقلال کشورها از جمله در رابطه با ایران و چین و برخی مسائل بین المللی همچون محیط زیست و سلاح های مخرب بوده ایم. در این راستا همکاری های منطقه ای و بین المللی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

سفیر چین در این دیدار ضمن تسلیم پیام تبریک آقای لی جان شو رییس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین با بیان اینکه "چین تمایل دارد که روابط خود را با ایران تقویت کند"، افزود: از آنجا که پارلمان در ایران نقش بسیار مهمی دارد و نمایندگان مجلس در ایران نقش تاثیرگذاری دارند، معتقدم همکاری های پارلمانی ایران و نمایندگان چین در آینده و به ریاست جنابعالی نیز افزایش خواهد یافت. کنگره نمایندگان چین آمادگی کامل دارد که بیش از پیش همکاری های دوستانه با مجلس ایران را توسعه دهد و تجربیات خود را در حوزه های قانونگذاری، نظارت و اجرای سیاست ها، با دوستان ایرانی به اشتراک بگذارد.

وی با اشاره به گستردگی روابط دو کشور ادامه داد: ارتباطات چین و ایران با برخورداری از تاریخ و تمدن قوی از زمان جاده ابریشم شروع شد و در طول سالهای گذشته، همکاری های دو طرف در زمینه های مختلف به توسعه خوبی رسید؛ همچنان که در سال جاری میلادی و با شروع بیماری کووید ۱۹ نیز دو کشور و دو ملت در کنار هم بوده و به یکدیگر کمک کردند.

سفیر چین در تهران با بیان اینکه در وضعیت موجود چین تمایل دارد که روابط خود را با ایران تقویت کند، ادامه داد: دو کشور باید در مورد مسائل مهم و منافع مشترک از یکدیگر حمایت کنند؛ همچنانکه طرف چینی به طور قاطعانه از حاکمیت و استقلال ایران  حمایت کرده و با تحریم های یکجانبه گرایانه آمریکا اعلام مخالفت کرد.

سفیر چین گفت: سال‌هاست کشورهای غربی به ویژه آمریکا به بهانه حقوق بشر، فشارهایی بر ایران و چین داشته اند ولی ما همیشه در کنار هم بوده و از دخالت کشورهای خارجی و یکجانبه گرایی اعلام انزجار داشته ایم. چین قاطعانه از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و همچنین از توافقات بین المللی حمایت کرده و مخالفت خود را با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران از سوی آمریکا اعلام می دارد.

براساس این گزارش سفیر چین در تهران تابلوی صنایع دستی چین را به سرسم یادبود به رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

رژیم صهیونیستی در حال فروپاشی سیاسی و اجتماعی است

همچنین محمدباقر قالیباف ظهر امروز در دیدار با صلاح الزواوی، شیخ السفرای خارجی مقیم تهران و سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران، گفت: مقوله فلسطین پیش از آن که سیاسی باشد، مسئله اسلام است، حتی پیش از انقلاب اسلامی نیز امام خمینی (ره)، یاران ایشان و انقلابیون دغدغه فلسطین را داشتند و اهمیت این موضوع پس از انقلاب اسلامی، برای همه ایرانیان بیشتر شد.

بنابر گزارش ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ثبات در مسیر مقاومت تا پیروزی و با اشاره به مواضع مقام معظم رهبری و جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آزادسازی قدس شریف افزود: حمایت‌های ایران از فلسطین و غزه نشان‌دهنده سیاست اصولی ما در قبال فلسطین است. رژیم صهیونیستی تصور می‌کرد با گذشت زمان و تغییر نسل، جوانان فلسطینی، سرزمین و تاریخ خود را از یاد می‌برند در حالی که علیرغم گذشت ۷ دهه از اشغال سرزمین تاریخی فلسطین، جوانان این سرزمین با وجود سختی، آوارگی و جنگ نسبت به حفظ ارزش ها، اهداف و سرزمین خود مصمم‌تر شده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی قدس شریف را مسئله اسلام دانست و افزود: رژیم جعلی صهیونیستی از درون با بحران فروپاشی مواجه است تا جایی که نخست وزیر جنایتکار این رژیم برای تشکیل دولت اشغالگر خود ماه‌هاست با بحران داخلی مواجه است.

وی با گرامیداشت یاد شهید سردار سلیمانی به خدمات این شهید بزرگوار اشاره کرد و ادامه داد: به یاری خدای بزرگ مسیر آینده روشن است و مبارزات حق طلبانه تا رسیدن به موفقیت نهایی ادامه می‌یابد.

صلاح الزواوی شیخ السفراء و سفیر فلسطین ضمن تبریک به قالیباف به مناسبت انتخاب ایشان به ریاست مجلس شورای اسلامی ، ایران را کشوری بزرگ و مهم در منطقه دانست و یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) طراحی را عملیاتی ساختند که طرح دشمنانه آمریکایی – صهیونیستی را به چالش کشید.

وی با بیان اینکه طرح آمریکایی - صهیونیستی تنها مربوط به فلسطین نبود بلکه اردن، سوریه، لبنان، عراق و بخشی از عربستان سعودی را نیز درگیر می‌کرد، ادامه داد: رژیم صهیونیستی با اجرای این طرح به دنبال گسترش قلمرو خود بود که امام خمینی (ره) از تحقق این اهداف جلوگیری کرد.

سفیر فلسطین وحدت جهان اسلام و آزادسازی فلسطین را از جمله اهداف طرح امام خمینی (ره) در مواجهه با رژیم صهیونیستی برشمرد و ادامه داد: پیگیری تحقق این اهداف توسط ایران موجب اعمال تحریم‌ها و ۸ سال جنگ تحمیلی بود و انرژی و بمب هسته‌ای بهانه‌ای بیش نبود.

وی با بیان اینکه آیت‌الله خامنه‌ای پس از امام خمینی آزادسازی فلسطین و وحدت جهان اسلام را مصصم پیگیری می‌کنند، ادامه داد: در حال حاضر این اهداف منحصر به جمهوری اسلامی ایران نیست و به سایر کشورها نیز گسترش یافته است.

سفیر فلسطین با اشاره به تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از وحدت کشورهای اسلامی، زوال اسرائیل را  قطعی دانست.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند