بهرام سرمست عصر یکشنبه در جلسه ستاد مبارزه با کرونا در سالن کرامت استانداری اضافه کرد: بازگشایی مراکز تجاری، صنعتی، خدماتی و مذهبی در قم موقت است و در صورت بازگشت شرایط کرونایی فعالیت تمام آن‌ها ممنوع خواهد شد.

سرمست افزود: بعد از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، «فاصله‌گذاری پویا» در کشور عملیاتی می‌شود که در این روش اختیارات ستادهای استانی در تعطیلی مراکز پرخطر بیشتر خواهد شد.

وی اظهار داشت:استان قم باوجوداینکه موج اول کرونا را سپری کرده اما هنوز در منطقه زرد قرار داشته و وارد وضعیت سفید نشده است.

سرمست گفت: کرونا غیرقابل‌پیش‌بینی است و هیچ تضمینی وجود ندارد که‌موج دیگر کرونا بار دیگر در استان قم فعال نشود.

استاندار قم افزود: طرح جامع نظام سلامت کشور توانمندی و تاب نظام بهداشت و درمان استان را در مواجهه با کرونا کاملا نمایان کرد.

وی تاکید کرد: همچنین با شیوع کرونا زیرساخت‌های دولت الکترونیک و خدمات غیرحضوری هم در استان قم تقویت‌شده و امروز می‌توانیم بسیاری از آموزش‌ها را در بستر مجازی انجام دهیم.

سرمست اظهار کرد: با زیرساخت‌هایی که در قم ایجادشده می‌توان بخش زیادی از آموزش‌های پایه‌ای و مراکز آموزش عالی را به‌صورت مجازی انجام داد.

استاندار قم بیان داشت: علاوه بر مدارس و آموزش‌وپرورش و مراکز آموزش عالی استان، حوزه‌های علمیه نیز باید اصل را بر تامین زیرساخت‌های آموزش‌های غیرحضوری بگذارند.

وی ادامه داد: تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان سبب شد تا در فاصله اندکی از شیوع کرونا، چندین واحد تولید ماسک و مواد بهداشتی در استان فعال شود.

استاندار قم اهمیت دولت الکترونیک را موردتوجه قرار داد و اظهار کرد: باید شرایط همزیستی با وضعیت کرونایی در بین دستگاه‌های اجرایی استان تقویت شود.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های شماره‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

سرمست همچنین خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری استان بر مجهز کردن تمام سیستم اداری به دولت الکترونیک است و در این زمینه با دستگاه‌های کم‌کار به‌شدت برخورد می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به روند افزایشی آتش‌سوزی در مراتع استان، گفت: اقدام‌های پیشگیرانه دستگاه‌های اجرایی در این رابطه نتیجه مطلوبی برجا نگذاشته است.

استاندار قم یادآور شد: اغلب آتش‌سوزی‌های مراتع استان به‌صورت سهوی رخ می‌دهد اما باید آمادگی لازم برای آتش‌سوزی‌های عمدی و احتمالی نیز به وجود بیاید.

سرمست ابراز داشت: در کنار تامین تجهیزات مهار آتش در مراتع باید از توان روستاییان استان نیز به نحو درستی استفاده شود.

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند