«لو شایه» (Lu Shaye) سفیر چین در فرانسه امروز شنبه در مصاحبه با «فرانس-۲۴» اعلام کرد: پکن به دنبال جنگ سرد با آمریکا نیست.

سفیر چین در فرانسه در این مصاحبه اعلام کرد: بر اساس اطلاعاتی که روزانه دریافت می‌کنم، هنوز ده‌ ها مورد مبتلا به کووید-۱۹ گزارش می‌ شود؛ اما بر اساس گزارش متخصصان اپیدمیولوژیست همه چیز تحت کنترل است. چین تجربه زیادی در این زمینه دارد و نظام بهداشت و پیشگیری ما در حال حاضر کامل شده  است.

سفیر چین در فرانسه در ادامه پیرامون تهدید ترامپ به قطع رابطه با پکن اضافه کرد: اگر حتی دولت ترامپ، رئیس جمهور امریکا  در پی قطع روابط باشد، این خواسته ما نیست. ما معتقدیم که قطع روابط با چین محتمل نیست، اما اگر آمریکایی‌ها چنین سیاستی برگزیند، این حماقت آن‌ها را در مخمصه خواهند انداخت.

این در حالیست که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه گذشته در پیامی توئیتری چین را به قطع کامل روابط بین دو طرف تهدید کرد.

ترامپ در توئیتی نوشت: به طور حتم ایالات متحده گزینه جدایی کامل از چین را تحت شرایط مختلف برای خود محفوظ می‌داند.

این اظهارنظر ترامپ پس از آن صورت می‌گیرد که «رابرت لایتهایزر» نماینده تجاری ترامپ پیشتر در جلسه استماعی در کنگره آمریکا گفته بود که قطع کامل روابط با چین گزینه معقولی نیست.

گفتنی است که روابط پکن و واشنگتن به دلیل بحران ناشی از کرونا به پایین‌ترین سطح خود تنزل پیدا کرده است.

ترامپ چهارشنبه پیش نیز مصوبه کنگره آمریکا که خواهان تحریم چین به دلیل «نقض حقوق بشر و سرکوب مسلمانان اویغور در استان سین‌کیانگ» بود را هم امضا کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند