روزنامه فرامنطقه‌ای "العربی الجدید" به نقل از مسئولان عراقی اعلام کرد: انتظار می‌رود نخستین سفر دوره‌ای و رسمی "مصطفی الکاظمی" نخست‌وزیر عراق ماه آینده برای اهداف معینی از جمله حمایت از عراق در بحران مالی فعلی‌اش در پی افت قیمت نفت انجام شود.

این منابع با اعلام اینکه الکاظمی در این سفر دوره‌ای به چند کشور از جمله ایالات متحده، ایران و عربستان سعودی خواهد رفت، تأکید کردند: این سفر از اواسط ماه آینده میلادی آغاز خواهد شد.

یکی از مسئولان عراقی درباره این سفر قریب‌الوقوع مصطفی الکاظمی تصریح کرد: محور دیدارها و رایزنی‌ها با هر کشور متفاوت و بر اساس پرونده‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق است؛ اما عملاً الکاظمی تلاش می‌کند تا حمایت مالی و سیاسی لازم را برای گام‌های اتخاذی دولت خود کسب کند.

به‌گفته همین مقام مسئول، سفر الکاظمی به ایالات متحده در ادامه روند گفت‌وگوهای راهبردی میان دو کشور خواهد بود.

از سوی دیگر، "محمود جواد" عضو کمیته روابط خارجی در پارلمان عراق و از اعضای ائتلاف "سائرون" در گفت‌وگوی تلفنی با همین روزنامه تصریح کرد: "سفر خارجی قریب‌الوقوع الکاظمی در این موقعیت زمانی برای جلب حمایت برای عراق و دستیابی به دستاوردها ضروری به نظر می‌رسد؛ عراق با بحران بزرگ مالی دست و پنجه نرم می‌کند و به همکاری با چندین کشور در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و دریافت وام امیدوار است و پارلمان نیز از این سفر حمایت خواهد کرد".

این عضو پارلمان عراق خاطرنشان کرد: نخستین پیام الکاظمی تأکید بر احترام به حاکمیت عراق، عدم استفاده کشورهای دیگر از آن به نفع خود علیه دیگری و تأکید بر این مسئله خواهد بود که عراق دنباله‌رو و هم‌پیمان یک محور علیه دیگری در منطقه نیست.

به گفته محمود جواد، پس از این سفر نخست‌وزیر عراق پارلمان به‌منظور اطلاع از جزئیات آن و و رایزنی‌هایش با آن کشورها در جریان سفرش، میزبان الکاظمی خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند