حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در خطبه‌های امروز نماز جمعه تبریز گفت: استان ما از جمله استان‌های پیشقدم برای تعطیلی اضطراری نماز جمعه بعد از شیوع کرونا بود اما حالا طبق اعلام مسئولان، در استان سه شهر قرمز هستند و بقیه در وضعیت‌های نارنجی، زرد و غیره قرار دارند.

تبریز به سمت قرمز شدن حرکت می کند

بنا به روایت مهر، وی ادامه داد: طی تماس با رؤسای علوم پزشکی تبریز، ایشان اعلام داشتند که وضعیت تبریز، قرمز نبوده بلکه به سمت وضعیت قرمز حرکت می‌کند.

آل هاشم افزود: به مسئولان هم گفتیم که اگر وضعیت تبریز قرمز است، اعلام کنید تا نماز جمعه را لغو کنیم اما تا صبح امروز خبری از وضعیت قرمز تبریز نبود که اگر خدایی نکرده در هفته‌های آتی این استان دوباره به وضعیت قرمز برگردد، نماز جمعه را تعطیل خواهیم کرد.

امام جمعه تبریز، بیشترین همکاری در زمان کرونا را مربوط به بخش‌های دینی دانسته و گفت: مساجد، حوزه‌های علمیه، هیأت‌های مذهبی و ائمه جمعه بیشترین همکاری را برای مبارزه با این بیماری داشته اند.

وی با بیان اینکه ما به وظیفه قانونی، شرعی و انسانی خود عمل کرده ایم، گفت: همه مردم باید با بخش درمان همکاری کنند تا وضعیت استان بهبود یابد.

آل هاشم با اشاره به در پیش بودن روز هفت تیر و سالروز شهادت دکتر بهشتی گفت: قوه قضائیه باید به جایی برسد که هر فرد مظلومی حس کند با وجود دستگاه قضائی حق خود را می‌تواند بگیرد.اقداماتی که اخیراً قوه قضائیه در خصوص برخورد با مفاسد انجام داده، بسیار امیدوار کننده بوده و حمایت خود را از این اقدامات اعلام می‌کنیم.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه سلامت و کارآمدی قوه قضائیه باید در تمامی برنامه‌ها مورد توجه باشد، گفت: قوه قضائیه باید ملجا مورد اطمینان و پناهگاه آرام بخش برای مردم باشد.

هتک حرمت انقلابی‌گری نیست

آیت‌الله لطف‌الله دژکام نیز در خطبه‌های نماز جمعه ۳۰ خرداد شیراز، با اشاره به نزدیک بودن ذی‌القعده و آغاز دهه کرامت، بر لزوم گرامیداشت مطلوب و مناسب این ایام، تاکید و خاطرنشان کرد: برای مناسبت‌های این ایام برنامه‌ریزی کرده و حداقل یک مومن را دلخوش کنیم.

بنا به گزارش ایسنا، او گفت: ما به محض اینکه می‌گویند نقد کنید، بد می‌گوییم، این درست نیست؛ انگار می‌ترسیم که آرام سخن بگوییم؛ کسی که داد می‌زند نشانه‌ می‌دهد که ترسیده، همه فریاد زدن‌ها به دلیل آن نیست که گوش بدهکار را پیدا نمی‌کنیم.

امام جمعه شیراز با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص گفتن و شنیدن انتقاد، گفت: اما اینکه بد بگوئیم به جای نقد گفتن، درست نیست، علت اینست که ما به این مسئله متبلا شده‌ایم آنست که از اخلاق نگفتیم، در دهه کرامت بایدبرای ایجاد الگوهای اخلاقی تلاش کرده و به دنبال آن باشیم که دلی را شاد کنیم.

وی اضافه کرد: شیراز به دلیل آنکه شهر هنر و ادب و علم است باید جلودار و پیشرو این حرکت‌های اخلاقی باشد؛ نیاییم مسائل اشتباه را توجیه کنیم، ضمن اینکه مجال را بر سخن گفتن آزادانه نمی‌بندیم،‌ زیبا و آرام و درست سخن گفتن را هم یاد بدهیم.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه یکی از دلایل ماندگاری سعدی، زیبا و لطیف و مودبانه سخن گفتن بوده است، گفت: گوینده باید زیبا سخن گفتن و شنونده باید زیبا پاسخ دادن را یاد بگیرند و تمرین کنند.

او گفت: قلم به دست گرفتن هنر می‌خواهد، اینکه هر فردی هرچه خواست روی سایت و کاغذ بنویسد و از خدا هم نترسند که مومن را هتک می‌کنند، درست نیست، هتک حرمت افراد دیگر خصوصا مومنان، به معنی انقلابی بودن و انقلابی‌گری نیست.

طلبه‌های ما در آمریکای جنوبی کشته می‌شوند

آیت‌الله دژکام همچنین با یادآوری اینکه ماه سوم از سال ۹۹ را پشت سر گذاشته‌ایم، لزوم توجه جدی قوای سه‌گانه کشور و مجموعه‌های ذیربط این قوا برای تحقق جهش تولید به عنوان شعار سال را متذکر شد.

امام جمعه شیراز در ادامه با گرامیداشت روز تبلیغات اسلامی و قدردانی از تلاش‌های سازمان مربوطه، خاطرنشان کرد که علی‌رغم تمام تلاش‌های قابل ستایش، در تبلیغ مسائل اسلامی، نسبت به آنچه باید، فاصله زیادی داریم.

آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه امروز طلبه‌های ما در آمریکای جنوبی و در راه تبلیغ دین اسلام، کشته می‌شوند، گفت: در کشوری نظیر برزیل با آن وسعت، که یکی از مناطق تبلیغی محسوب می‌شود، افراد زیادی هستند که حرف‌های اهل بیت(ع) به گوششان نرسیده است. تعداد این افراد در جهان به چند میلیارد می‌رسد.

امام جمعه شیراز گوشه‌ای از کار تبلیغ دین اسلام در سطح جهان را بر عهده سازمان تبلیغات دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد تربیت مبلغان کیفی بیشتری باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه خطبه دوم نماز جمعه شیراز، رفتارهای هیئت حاکمه آمریکا را با هدف فرافکنی اذهان عمومی از مسائل داخلی این کشور و ایجاد این شائبه که هنوز ابرقدرت جهانی‌ست، دانست.

آیت‌الله دژکام با اشاره به خط و نشان آمریکا علیه سوریه، گفت: دستگاه حاکمه آمریکا که هم در مقابل کرونا ناتوان بوده و هم با اعتراضات نسبت به نژادپرستی مواجه شده، برای اینکه خود را از مشکلات داخلی نجات دهند، بساطی راه می‌اندازند تا بگویند همچنان ابرقدرت هستیم.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه جهانیان به این امر واقف هستند که آمریکا دیگر تصمیم‌گیرنده اصلی مسائل استراتژیک جهان نیست، گفت: دستگاه‌ حاکمه آمریکا از جمهوری‌خواه تا دموکرات باید پنبه از گوش خارج کرده و صدای فروپاشی خود را از درون کشور بشنوند.

دوچرخه سواری یک زن با کدام ارزش اخلاقی سازگار است؛ غیرت‌ها کجا رفته

حجت الاسلام سید محسن محمودی، امام جمعه موقت ورامین نیز با بیان اینکه امروز عفت و حجاب و چادر زنان و دختران ما به شدت مورد هجوم است گفت: از بین بردن حریم‌های اخلاقی یکی از اهداف دشمن برای نابود کردن این کشور است و بسیار متاسف هستیم که برخی به عنوان ورزش، دختران و زنان را به بیراهه می‌برند، دوچرخه سواری یک زن با لباس‌های نامناسب با کدام ارزش اخلاقی سازگار است، چرا برخی از ما به این موضوعات بی‌تفاوت شده‌ایم، غیرت‌ها کجا رفته است برخی دختران را با آن وضعیت در ویترین مغازه‌ها قرار دادن با کدام معیار انسانی و اخلاقی سازگار است از عواقب این رفتارها بترسیم.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان در تمام رده‌ها باید به وظیفه خود عمل کنند بیان داشت: بی تفاوتی و بی خیالی از یک مسئول در هیچ رده قابل قبول نیست، اگر بسیاری از مسئولان به وظایف شرعی خود عمل می‌کردند وضع ما بهتر از این بود.

خطیب جمعه ورامین عنوان داشت: در حوزه اقتصادی نیز باید عرض کنم خوشبختانه حوزه کار و تلاش بسیار فراهم و آماده شده است تولید کنندگان پای کار هستند ظرفیت‌های اقتصادی بسیار است که در این زمینه توفیق داشتم از چند شرکت و کارخانه بازدید کنم که خوشبختانه ظرفیت و شرایط بسیار خوب بود.

امام جمعه موقت ورامین بیان داشت در جهش تولید نیازمند تلاش و مدیریت میدانی هستیم نه مدیریت فانتزی اگر مدیران ما با تمام ظرفیت در خدمت تولید کننده ها بودند و در شرکت‌ها و کارخانجات حضور داشتند می‌دیدند که تولید کنندگان امروز در خط مقدم جبهه اقتصادی در حال جنگ هستند و از کار آنها گره گشایی می‌کردند معلوم می‌شد به کار جهادی اعتقاد دارند اما اگر تولید کننده از این اتاق به آن اتاق فرستاده شد و کار انجام نشد معلوم می‌شود که هیچ کاری صورت نگرفته و انتظار جهش تولید انتظار بی‌پایه است.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند