یک منبع دیپلماتیک روس گفت که دولت آمریکا برای از میان بردن نقش روسیه در جهان عرب تلاش می‌کند و سعی دارد در لیبی حضور نظامی دائمی داشته باشد.

او به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که آمریکا با هدف نیل به منافع خویش، طرف‌های درگیر در لیبی را به جان هم می‌اندازد و آن‌ها را به سمت درگیری شدیدتر سوق می‌دهد.

وی تأکید کرد که دلایلی وجود دارد که کامیون‌های آمریکایی که به سمت غرب لیبی حرکت می‌کنند، ماهیت نظامی دارند و هواپیماهای نظامی باری آمریکا از پایگاه «رامشتاین» در آلمان به سوی طرابلس و مصراته در لیبی پرواز کرده‌اند.

از سوی دیگر فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا (آفریکام) نیز مدعی شد تصاویری دارد که نشان می‌دهد جنگنده‌های روسی در اطراف پایگاه «الجفره» و نزدیک شهر «سرت» به پرواز در آمده‌اند.

علی‌رغم آنکه واشنگتن می‌گوید با عملیات نظامی و اقدامات تهاجمی حفتر مخالف است اما از حمایت حفتر کناره‌گیری نکرده است.

چندی پیش بلومبرگ به نقل از سه دیپلمات آمریکایی گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با حفتر در ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین ماه) رسماً حمایت از حمله ارتش ملی لیبی به طرابلس برای ساقط کردن دولت وفاق ملی را اعلام کرده است.

لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند