این خبرگزاری امروز (پنج‌شنبه) به نقل از سه منبع آگاه از آخرین تحولات در جنوب یمن اعلام کرد، عربستان پیشنهاد جدیدی را برای اجرای توافقنامه ریاض که نوامبر گذشته درباره تقسیم قدرت در جنوب یمن به امضا رسیده بود و نیز حل مشکلات در اجرای آن ارائه کرد.

طبق گزارش رویترز در این پیشنهاد جدید اجرای آتش‌بس در استان أبین و لغو حالت فوق‌العاده از سوی شورای انتقالی مطرح شد. پس از آن، عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن یک استاندار و مسؤول امنیت استان عدن را تعیین خواهد کرد،  او همچنین نخست وزیری را برای تشکیل کابینه‌ای با مشارکت شورای انتقالی جنوب انتخاب خواهد کرد. پس از آن شورای انتقالی نیروهای خود را از عدن بیرون برده و آنها را در أبین دوباره مستقر می‌کند تا در ادامه کابینه تشکیل شود.

این منابع اظهار کردند، شورای انتقالی که امارات از آن حمایت نظامی می‌کند، در درگیری خود با دولت هادی به دنبال آن است کابینه‌ جدید را پیش از انتقال نیروهایش تشکیل دهد.

از سال گذشته که نیروهای شورای انتقالی جنوب کنترل عدن و برخی مناطق در جنوب یمن را پس گرفتند، تاکنون تنش‌ها در جنوب‌ یمن ادامه دارند.

با بروز برخی اتفاقات و ازسرگیری درگیری‌ها میان دولت هادی و شورای انتقالی، توافقنامه ریاض منجر به مهار کامل بحران نشد.

جنوب یمن از اواخر آوریل گذشته که شورای انتقالی حالت فوق‌العاده اعلام کرده و در اقدامی که دولت هادی آن را "سرکشی" خواند، دولت خودمختار را در تمامی استان‌های جنوبی اعمال کرد، شاهد تنش‌های جدیدی است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند