سیدعلی صالحی (متولد ۱۳۳۴، ایذه) با اشاره به ناراحتی قلبی کهنه‌اش، اعلام کرد امکان دارد نیاز به جراحی قلب داشته باشد اما تصمیم‌گیری قطعی در این مورد نیاز به آزمایش‌های پزشکان و تحقیق بیشتر دارد. این شاعر صاحب‌سبک، پیشتر در سال ۱۳۸۹، به دلیل سکته قلبی در بیمارستان بستری شده بود که این بیماری با او باقی ماند.

صالحی سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ همراه چند نفر از شاعران هم‌نسل خود جریان موج ناب را در شعر سپید پی‌ریزی می‌کند. منوچهر آتشی و نصرت رحمانی در تهران از این جریان پیشرو حمایت می‌کنند. در سال ۱۳۵۶ به عنوان برنده جایزه فروغ فرخزاد در شعر اعلام می‌شود.

در سال ۱۳۵۷ صالحی از گروه موج ناب فاصله می‌گیرد. او در این باره گفته است: «حس می‌کردم همه ما شاعران موج ناب داریم شبیه هم می‌شویم...»

او در سال ۱۳۶۳ با نقض تقطیع سنتی و سطربندی کلاسیک در شعر سپید، پیشنهاد «تقطیع هموار و مدرن» را مطرح کرد. سرانجام موفق می‌شود این روش تقطیع را همه‌گیر کند که تا امروز مورد قبول است.

یک سال بعد، «جنبش شعر گفتار» را با ساده کردن زبان شعر معرفی می‌کند که با آغاز دهه هفتاد به جریانی مقبول در شعر فارسی تبدیل شد.

صالحی از ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۹، دبیر سرویس ادبی و صفحه شعر مجله دنیای سخن بود و در سال ۱۳۷۹ کارگاه شعر دنیای سخن (در مجله و دفتر دنیای سخن) را با استقبال مناسبی راه‌اندازی کرد. از همین دوره، ترجمه شعر صالحی به زبان‌های فرانسه، عربی، آلمانی، انگلیسی، ارمنی، روسی و کردی به صورت پراکنده در مطبوعات چاپ و دو دفتر شعر از وی در کردستان عراق (به زبان کردی) منتشر شد.

از سید علی صالحی تا کنون بیش از ۵۰ اثر منتشر شده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند