وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه طی بیانیه‌ای با اشاره به ترکیه، هرگونه مداخله خارجی در لیبی را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه فرانسه در این بیانیه با اشاره به اقدامات ترکیه در لیبی تاکید کرد: «این غیر قابل قبول بوده و باید پایان یابد.»

در این بیانیه آمده است که ترکیه تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی را نقض کرده و به صورت گسترده‌ای از دولت وفاق ملی لیبی در حملات اخیر حمایت کرده است.

قبل از این خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام فرانسوی که نامش اعلام نشد ترکیه را به نقض تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل و افزایش حضور دریایی در سواحل لیبی متهم کرد. این مقام فرانسوی گفت: «این مداخلات بسیار مشکل ساز می‌شوند و با وجود تلاش‌های ما، اوضاع رو به وخامت است. این وضعیت قابل قبول نیست. ترکیه قرار است شریک ناتو باشد، پس این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد.»

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه روز گذشته نیز گفت ترکیه با استقرار 7 کشتی در سواحل لیبی و نقض تحریم تسلیحاتی اعلام شده علیه این کشور، سیاست خصمانه‌ای را در پیش گرفته است. (جزئیات بیشتر)

رئیس جمهور فرانسه افزود: «ترکیه به صورت غیرقابل قبول در حال سوء استفاده از پیمان آتلانتیک شمالی بوده و فرانسه نمی‌تواند اجازه این کار را دهد.»

لیبی از سال 2011 و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند.

حفتر از یک سال قبل با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرده است اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج مواجه شده و اخیرا نیز شکست‌های سختی متحمل شد. نیروهای دولت السراج از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند