جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی در جریان یک نشست خبری گفت که طالبان نه تنها خشونت را کاهش نداده‌ بلکه آن را افزایش داده‌‌ است؛ رخدادی که می‌تواند به روند صلح در افغانستان آسیب برساند.

فیصل توضیح داد که طالبان در یک هفته اخیر در ۲۹ ولایت ۲۲۲ حمله را علیه نیروهای دولتی افغانستان انجام داده‌‌ که در جریان این حملات ۴۲۲ تن از نیروهای دولتی کشته یا زخمی شده‌اند.

خبرگزاری افق گزارش داد، نیروهای طالبان در دو هفته‌ گذشته ۸۹ غیرنظامی را در ۲۹ ولایت کشته و ۱۵۰ غیر نظامی دیگر را زخمی کرده‌اند.

البته طالبان آمار شورای امنیت ملی افغانستان را زیر سوال برده‌ و گزارش این شورا را نیز رد کرده‌ است.

این در حالی است که محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان در دیدار با فرستاده ویژه قطر در امور صلح افغانستان، با میزبانی اولین نشست بین‌الافغانی توسط دوحه موافقت کرد.

نخستین نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بین نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان قرار است تا دو هفته دیگر و پیش از پایان ماه ژوئن در دوحه برگزار شود.

بر پایه توافقنامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان که در ۲۹ فوریه گذشته در دوحه به امضای دو طرف رسید، مقرر شد که پیش از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، پنج هزار زندانی گروه طالبان و یک هزار زندانی نیروهای امنیتی افغانستان نزد طالبان آزاد شوند.

دولت افغانستان اعلام کرده که تاکنون سه هزار زندانی طالبان را آزاد کرده و دو هزار تن دیگر را نیز به زودی آزاد خواهد کرد. با این حال طالبان معتقد است که آمار زندانیان آزاد شده توسط دولت افغانستان کمتر از میزان واقعی است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند