به گزارش خبرگزاری المعلومه، جاسم محمد جعفر، نماینده سابق پارلمان عراق گفت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در این سفر خود هفت پرونده از جمله موضوع بحران سوریه و آب را مطرح خواهد کرد.

محمد جعفر گفت، آمدن هیئت‌های ترکیه‌ای به عراق به ویژه با قصد اردوغان برای سفر به این کشور و بررسی پرونده‌های سیاسی مهم امری عادی است. اردوغان هفت پرونده را با روسای سه‌گانه عراق بررسی خواهد کرد که از بارزترین آنها پرونده سوریه، همکاری اقتصادی، گشودن سومین گذرگاه از موصل، پرونده حزب کارگران کردستان و همکاری‌های مشترک میان دو کشور خواهد بود و احتمال می‌رود سفر رئیس جمهوری ترکیه ماه میلادی آتی انجام شود.

بغداد الیوم نیز به نقل از عبدالخالق العزاوی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گزارش داد، هیئت عالی‌رتبه ترکیه‌ متشکل از مقامات امنیتی وارد بغداد خواهد شد تا درباره پنج پرونده مهم از جمله راه‌های مقابله با کرونا، پرونده‌های تجارت، آب، کنترل مرزها و ابزارهای حمایتی که ترکیه می‌تواند ارائه دهد، با رهبران عراق دیدار و رایزنی کند.

وی احتمال داد، پرونده حزب کارگران کردستان ترکیه هم جزئی از مسائل مورد مذاکره در این سفر باشد.

العزاوی ادامه داد، از اهداف اصلی این سفر بررسی موضوع امنیت به ویژه پرونده مرزها و راه‌های تأمین امنیت مرزهای مشترک میان دو کشور خواهد بود.

همچنین یک منبع سیاسی عراقی پیش از این اعلام کرده بود، هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات ترکیه پنج‌شنبه به صورت محرمانه به عراق سفر و با شخصیت‌های سیاسی و دولتی دیدار کرد.

این منبع جزئیات بیشتری درباره این دیدار نداد. دولت عراق این سفر را تایید یا تکذیب نکرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند