به گزارش روزنامه رأی الیوم، منابع سیاسی اسرائیلی اعلام کردند: عبدالله دوم، پادشاه اردن هرگونه دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را قاطعانه رد کرده اما اعلام کرده است که آماده دیدار با گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل و بنی گانتس، وزیر جنگ است.

اشکنازی و گانتس هنوز اعلام نکرده‌اند که قصد سفر به اردن را دارند یا خیر.

بنیامین نتانیاهو اخیرا اعلام کرد روند الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری اول ژوئیه آغاز می‌شود.

در این راستا جاکی حوجی، کارشناس اسرائیلی در امور عربی از تحریم‌های احتمالی اردن بر اسرائیل در صورت اجرای طرح الحاق خبر داد.

وی گفت: بی اعتمادی میان امان و تل‌آویو عمیق است. اردن از اسرائیل خواسته طرح الحاق را به اردن ابلاغ کند. اما آن‌ها حتی در این مسئله هم به همدیگر اعتماد ندارند.

وی گفت: امان چند اهرم فشار برای پاسخ به طرح اسرائیل دارد می‌تواند سفیرش غسان المجالی را از اسرائیل فرا بخواند و سفیر اسرائیل را اخراج کند اما در شرایط کنونی این‌ اقدامات ارزش چندانی ندارند. یکی از تحریم‌های جدی تعلیق توافق واردات گاز اسرائیل است و این توافق استراتژیکی برای اسرائیل است. علاوه بر این اردن می‌تواند یک کمپین بین المللی علیه اسرائیل در سازمان ملل و اروپا را به راه بیندازد. اردن این روزها در فکر بازنگری در توافق صلح است. دفتر پادشاهی روابط را قطع نخواهد کرد اما می‌تواند روابط را به حالت تعلیق درآورد، سفارت و مرزها را ببندد و روابط امنیتی را به پایین‌ترین سطح کاهش دهد.

این کارشناس اسرائیلی پیش‌بینی کرد که این سناریوها برحسب شدت بحران به تدریج اتفاق بیفتند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند