رهبران اسکاتلند و ولز از «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا درخواست کردند دوره انتقالی خروج از اتحادیه اروپا را تمدید کند.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بی‌بی‌سی»، «نیکلا استورجن» وزیر اول اسکاتلند و «مارک دریک‌فورد» همتای او در ولز در نامه‌ای خطاب به جانسون گفتند، با توجه به شیوع ویروس کرونا، اتمام دور مذاکرات پسابرگزیت در پایان سال جاری میلادی اقدامی «فوق‌العاده بی‌ملاحظه» خواهد بود.

این دو سیاست‌مدار بریتانیایی هشدار دادند: «چنین کاری شوک اقتصادی و اجتماعی چشمگیری را به بحران کووید-۱۹ اضافه خواهد کرد و به کسب‌وکارهایی که تا کنون به سختی دوام آورده‌اند ضربه وارد می‌کند و موجب تعطیلی آن‌ها خواهد شد».

لندن و بروکسل تا پایان ماه جاری میلادی فرصت دارند تا تصمیم بگیرند  مذاکرات را در ماه دسامبر پایان داده یا آن را مورد تمدید قرار دهند.

با این حال دولت جانسون می‌گوید حتی اگر بروکسل درخواست تمدید دوره انتقالی را مطرح کند، با آن موافقت نخواهد کرد.

روز دوشنبه جانسون و «اورسولا فون در لاین» ریاست کمیسیون اروپا از طریق تماس ویدئویی در این خصوص صحبت خواهند کرد.

بروکسل معتقد است، بریتانیا باید در روابط تجاری آینده با کشورهای اروپایی، از قوانین و قواعد اتحادیه اروپا پیروی کند. اما دولت بریتانیا می‌گوید به‌عنوان کشوری مستقل، زیر بار این قوانین نخواهد رفت.

«دیوید فراست» مذاکره‌کننده ارشد بریتانیا در این باره گفته است: «به محض این‌که اتحادیه اروپا بفهمد که بر این اساس به جمع‌بندی نخواهیم رسید، قادر به پیشرفت [در مذاکرات] خواهیم بود».

مردم بریتانیا در یک همه‌پرسی که سال ۲۰۱۶ برگزار شد، به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا (برگزیت) رأی مثبت دادند. دولت انگلیس، در ابتدای سال جاری میلادی پس از کشمکش‌های فراوان توانست جهت اجرای برگزیت با بروکسل به توافق برسد.

اکنون روابط انگلیس و اتحادیه اروپا به مدت یک سال حالت گذار را سپری خواهد کرد و دو طرف در این بازه زمانی فرصت دارند درخصوص نحوه روابط پسابرگزیت به توافق برسند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند