«هوا چان‌یینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین،  امروز (پنج‌شنبه) در یک کنفرانس خبری از آمریکا خواست به پایبندی به برجام برگردد. 

سخنگوی وزارت خارجه چین به پرسش خبرگزاری «شین‌هوآ» مبنی بر اینکه وی چه نظری درباره گفت‌وگوی اخیر «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا با «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران دارد پاسخ داد. 

وی گفت: «ما متوجه گزارش‌ها در این مورد شده‌ایم. چین با تمام طرف‌های ذیربط برای حفظ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام همکاری خواهد کرد.»

وی افزود: «اخیراً "وانگ‌ یی" وزیر امور خارجه به دبیر سازمان ملل و رئیس شورای امنیت این سازمان نامه نوشته و موضع چین را درباره مسئله هسته‌ای ایران بیان کرده است.» 

وی همچنین گفت: «همانطور که ما می‌دانیم، لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز نامه‌ای نوشته و موضع خود را (درباره مسئله هسته‌ای ایران) روشن ساخته است.» 

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت: «ما از آمریکا می‌خواهیم به مسیر درست پایبندی به برجام و قطعنامه برگردد. ما با تمامی طرف‌ها برای حفظ معاهده بین‌المللی منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و صلح و ثبات در خاورمیانه همکاری می‌کنیم.»

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه این هفته در توئیتی ضمن اشاره به تماس تلفنی با «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان نوشت منتظر تداوم همکاری با دبیر کل سازمان ملل درباره موضوعات با اهمیت در شورای امنیت سازمان ملل از جمله لیبی، سوریه و ایران است. 

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در توئیتر گفته که یکی از موضوعات گفت‌وگوی پامپئو با گوترش، تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران بوده است. (جزئیات بیشتر)

«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه طی نامه‌ای سه‌شنبه این هفته به آنتونیو گوترش و اعضای شورای امنیت گفت که آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی خارج شد و اکنون هیچ حق قانونی برای تلاش جهت استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ برای تداوم نامحدود تحریم تسلحیاتی ایران ندارد

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند