به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، در حمله‌ای به یک پایگاه عراقی در ماه مارس سه سرباز ائتلاف نظامی تحت امر آمریکا در عراق کشته شدند که دو تن از آن‌ها آمریکایی بودند. ۱۴ سرباز دیگر هم زخمی شدند. از آن زمان، ارتش آمریکا نیروهایش را در پایگاه‌های کمتری تجمیع کرده است. علاوه بر این، ماموریت آموزشی آن‌ها در چند ماه گذشته بابت ترس از شیوع کرونا به حالت تعلیق درآمده است.

مقام‌های پنتاگون تاکید دارند که کار فعلی را می‌توان با نصف همین نیروها انجام داد و برنامه‌هایی برای کاهش نیروها در عراق به ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تن دارند. با این حال هیچ جدول زمانی مشخصی برای آن وجود ندارد. در حال حاضر حدود ۵۲۰۰ نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند که مهمترین ماموریت‌ آن‌ها مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی عنوان شده است.

دیگر اعضای ائتلاف ۲۹ عضوی تحت امر آمریکا، نیروهایشان را بابت شیوع کرونا به نصف کاهش داده‌اند که حدود ۱۲۰۰ نیرو می‌شود.

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در منطقه گفته است: ما قصد داریم به حفظ نیروها تا زمانی که دولت عراق برای حضور نیروهای آمریکایی و ائتلافی در این کشور تا زمان تکمیل شکست دائمی داعش  تمایل داشته باشد، ادامه دهیم و این هدف هنوز محقق نشده است. سیاست ما این است.

اما فشارهایی در دو طرف برای کاهش حضور نظامی آمریکا وجود دارد. کنگره به صورت مداوم ادامه حضور نیروهای آمریکایی در عراق را زیر سوال می‌برد.

از طرف دیگر، پارلمان عراق که خشمگین از حملات هوایی آمریکا در این کشور است، ماه ژانویه‌ با تصویب قطعنامه‌ای خروج نیروهای آمریکایی را خواستار شد. روز دوشنبه مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق هم خواستار خروج ایالات متحده و پایان یافتن "رویکرد خصمانه و برتربینی آن در قبال جهان" شد.

مذاکراتی که امروز آغاز می‌شود و آخرین دور آن سال ۲۰۱۸ بوده است، طبق گفته مایک پامپئو روی "تمام مسائل استراتژیک میان دو کشور" متمرکز خواهد بود و این شامل حضور نیروهای آمریکایی و "اینکه چطور به بهترین نحو از استقلال و حاکمیت عراق حمایت به عمل آید" می‌شود.

علاوه بر گفت‌وگوها درباره حضور نظامیان آمریکایی، این مذاکرات استراتژیک که به صورت آنلاین برگزار می‌شود و برای چندین ماه ادامه خواهد یافت، موضوعات انرژی و اقتصاد را هم شامل می‌شود. آمریکا برای گسترش صنعت نفت و گاز عراق تمایل نشان می‌دهد و هدف آن کاهش وابستگی عراق به همسایگانش است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند