«استیو لینیک»، بازرس اخراج‌شده، در یک جلسه استماع در کنگره روز چهارشنبه گفته «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا از شفاف‌سازی درباره تصمیم دولت آمریکا برای اعلام وضعیت اضطراری با ایران جهت فروش سلاح به عربستان سعودی خودداری کرده است.

پشت‌پرده‌های تصمیم ترامپ

در روزهای گذشته، اقدام «دونالد ترامپ» در اخراج لینیک به آشکار شدن ابعاد جدیدی از تصمیم او برای اعلام وضعیت اضطراری در تنش‌ها با ایران برای فروش سلاح به عربستان سعودی منجر شده است. 

«الیوت انگل»، رئیس‌ کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نخستین فردی بود که اعلام کرد اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا ممکن است با تحقیقات او درباره اعلام وضعیت اضطراری با ایران مرتبط بوده باشد. 

پس از او، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم دولت ترامپ را «جعلی» توصیف کرد و از او خواست در این باره توضیح دهد. 

دولت دونالد ترامپ روز سوم خردادماه سال ۱۳۹۸ اعلام کرد قصد دارد به دلیل وضعیت اضطراری در تنش‌ها با ایران قصد دارد بدون مشورت با کنگره به عربستان سعودی سلاح بفروشد. 

رئیس‌جمهور آمریکا در صورت اعلام وضعیت اضطرار ملی می‌تواند مفاد مندرج در قوانین کنترل تسلیحاتی را نادیده گرفته و بدون مجوز کنگره سلاح بفروشد.

این تصمیم فوراً با مخالفت‌های نمایندگان کنگره روبه‌رو شد و مجلس سنای آمریکا روز۳۰ خرداد ۹۸ (۲۰ ژوئن ۲۰۱۹) طرحی را به تصویب رساند که خواستار لغو برنامه دولت برای استفاده از اختیارات ویژه جهت فروش سلاح به عربستان سعودی بود. 

 «دونالد ترامپ» سوم مردادماه این مصوبه را وتو کرد و نمایندگان کنگره از دو سوم رأی لازم برای شکستن وتوی ترامپ برخوردار نبودند. 

این مطلب برایم مفید است
25 نفر این پست را پسندیده اند