گزارش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال ١٣٩٨ (بر مبنای سال پایه ١٣٩٠) از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال ١٣٩٨ با ٣٥.١ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩٧، به عدد ٤٢٣.٤ رسید، در حالی که این شاخص در سال ١٣٩٧ عدد ٣١٣.٤ بوده و نسبت به سال ١٣٩٦، ٤٧.٨ درصد افزایش یافته بود. شاخص مذکور در تمامی فصل‌های سال مورد بررسی (١٣٩٨) با افزایش رو به رو بوده است.

لازم به ذکر است که بیشترین تغییرات فصلی مربوط به این شاخص، در فصل بهار با تورم فصلی ١٤.١ درصد است.

در میان گروه‌های اجرایی شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران، گروه سیمان، بتن، شن، ماسه با ٤٨.٦ درصد، گروه گچ و گچ‌کاری ٤٣.٤ درصد، گروه انواع بلوک سفالی آجر با ٥٣.٩ درصد، گروه موزائیک، کاشی، سرامیک با ٤٥.٣ درصد، گروه سنگ با ٣٤.٦ درصد، گروه آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره با ٢٨.٥ درصد، گروه چوب با ٤٢.٠ درصد، گروه ایزوگام، قیر و گونی و آسفالت با ١٩.٤ درصد، گروه شیرآلات بهداشتی با ٢٧.٨ درصد، گروه تأسیسات مکانیکی و انواع عایق حرارتی با ٣٩.٢ درصد، گروه یراق آلات درب و پنجره با ٣٦.٥ درصد، گروه نقاشی ساختمان با ٣٦.٧ درصد، گروه تأسیسات برقی با ٤٥.٠ درصد، گروه شیشه با ٢٨.٩ و گروه خدمات با ٢٥.٢ درصد افزایش نسبت به سال١٣٩٧ رو به رو بودند.

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در گروه سیمان، بتن، شن، ماسه با ٤٨.٦ درصد گروه خدمات با ٢٥.٢ درصد، گروه آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره با ٢٨.٥ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ترتیب بیش‌ترین تأثیر را در افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به سال قبل (١٣٩٧) داشته‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند