شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز ۳۵ هزار و ۵۵۹ واحد رشد کرد و به رقم یک‌میلیون و ۱۵۳ هزار و ۶۷۷ واحد رسید. 

شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با افزایش ۹ هزار و ۴ واحد به رقم ۳۶۸ هزار و ۹۵ واحد رسید. 

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۴ هزار و ۳۲۲ تریلیون تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در بورس بیش از ۱۰.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۴ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۵۱۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش امروز معاملات فرابورس را که به ۴ هزار و ۷۰۸ میلیارد تومان رسید اضافه کنیم، امروز معامله‌گران بورس تهران و فرابورس ایران بیش از ۱۵ هزار و ۲۲۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی با رشد ۳.۱ درصد روبه‌رو شد.

شاخص کل با معیار هم‌وزن ۲.۵ درصد رشد کرد.

شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۲.۵ درصد، شاخص آزاد شناور ۳.۱ درصد، شاخص اول بورس ۳.۸ درصد و شاخص بازار دوم بورس به خاطر معاملات بلوکی ۲.۱ درصد رشد کرد. 

امروز عمده نمادهای مهم بورس مانند ایران‌خودرو، فولاد مبارکه، ملی مس، بانک ملت، مخابرات ایران، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت اصفهان همگی بیشترین اثر را در تقویت شاخص بورس داشتند. 

نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، فولاد مبارکه، پتروشیمی نوری و پتروشیمی پارس بوده‌اند. 

کارشناسان عمده دلیل رشد شاخص بورس را سرازیر شدن نقدینگی سرگردان بازار به سمت بورس می‌دانند که حجم نقدینگی در کشور به بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و به خاطر اینکه بازارهای موازی مانند مسکن، املاک و خودرو و نیز طلا و سکه با رکود مواجه است، به ناچار پول‌های مردم به سمت بورس حرکت کرده است که البته این را باید به فال نیک گرفت، زیرا امید می‌رود بخشی از این پول به سمت بازار حقیقی و تولید سوق داده شود.

همچنین دولت در راستای عمق بخشیدن به بازار سرمایه قصد دارد، سهام خود در شرکت‌های دولتی را به صورت ای‌تی‌اف و صندوق‌های قابل معامله بورسی ارائه کند.

از طرفی، دولت از شرکت‌های بزرگ خواسته است با فراهم شدن شرایط رونق در بورس، نسبت به حضور این شرکت‌ها در بازار سرمایه و عرضه اولیه اقدام کنند. 

امروز در فرابورس ایران شاخص کل در معاملات ۳۰۵ واحد رشد کرده و به رقم ۱۲ هزار و ۸۷۰ واحد رسید. 

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۸۴۵ هزار میلیارد تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۲.۶ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۴۸ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴ هزار و ۷۰۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز نمادهای مهم بورسی مانند هلدینگ معدنی خاورمیانه، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس، نیروی برق دماوند، توسعه مالی مهر آیندگان و مادیران همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

نمادهای پربیننده امروز شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، داروسازی تولیددارو، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و کارخانجات تبرک بوده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند