حجت الاسلام ‌و المسلمین حسن روحانی، روز چهارشنبه در جلسه هیات وزیران گفت: در چهارمین ماه مقابله همزمان با ویروس کرونا و تحریم هستیم، مردم بزرگ و فهمیم ما در مدت این ۴ ماه فشار زیادی از لحاظ اقتصادی بر زندگی آنها بوده است. اما در عین حال در مقایسه با همه کشورهایی که فشار تحریم را نداشتند و صرفا با مساله کرونا مواجه بودند تاب آوری ملت ایران امروز زبانزد است و در تاریخ ما ثبت خواهد شد.

وی افزود: البته همچنان «سلامت مردم» مساله اول ماست و در زمینه ویروس کرونا به دلیل بازگشایی‌هایی که انجام گرفته در طول ۲ماه گذشته به‌شکل طبیعی باید با احتیاطات و خودمراقبتی بیشتر بتوانیم برابر خطرات احتمالی این ویروس مقابله کنیم.

روحانی با بیان اینکه در کل کشور به جز چند شهر به مهار کرونا رسیدیم اظهار داشت: تلاش مضاعف برای مهار کرونا در آن چند شهر نیز انجام می‌گیرد تا از وضعیت قرمز خارج شوند و شرایط مطلوب به وجود بیاید. از این رو از وزارت بهداشت و کارکنان سلامت تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا، مهر و فارس بخوانید؛

* روشن است نه کرونا پایان یافته و نه تابستان و گرمای هوا می‌تواند در این ویروس تأثیر داشته باشد، دستگاه‌های نظارتی ما مانند وزارت کشور، وزارت دادگستری، وزارت صمت، اصناف و… دقت خودشان را به عمل آوردند بازگشایی‌ها مشروط بود و همه مردم باید به دستورالعمل‌ها توجه کنند.

 * افزایش بیماران در کرونا که در هفته‌های اخیر می‌بینیم یک بخشش مربوط به این است که ما تست های آزمایشگاهی را اضافه کرده‌ایم، امروز تست زیادی در کشور انجام می‌گیرد، وقتی تست بیشتری انجام می‌شود به طور طبیعی شناسایی بیمار هم بیشتر می‌شود. 

*  این اتفاق جنبه منفی ندارد، مردم ما نگران نباشند. وقتی زودتر تشخیص می‌دهیم آن وقت دیگر بیمار به مرحله بستری نمی رسد و توصیه هایی که انجام می گیرد معمولا بیماران سرپایی خواهد شد. خوشبختانه توانمندی وزارت بهداشت و درمان همچنان بسیار بالاتر از فشار این ویروس در کشور است و ما در شرایط فعلی به غیر از بخش تحول سلامت کارهای دیگری هم داریم انجام می دهیم یعنی برای یافتن درمان  برای واکسن این ویروس و همچنین برای نیازمندیهایی که کشور از لحاظ بهداشت و درمان دارد بخش های تولیدی ما مخصوصا در بخش های دانش بنیان تلاش‌های بسیار خوبی انجام دادند و ما در این زمینه هنوز حتی در بعضی از بخش‌ها صادر کننده هستیم.

* با سران کشورهایی که تلفنی در ارتباط هستیم، آن‌ها متقاضی محصولات  بهداشتی در این زمینه هستند.

*{ با اشاره به تحریم‌های آمریکا}: آمریکا به برخی کشورها برای همکاری با ما فشار آورده است. با این وضعیت در سال ۹۸ کرونا هم اضافه شد. درآمد ما ۵۰ میلیارد دلار کاهش یافته یعنی ۸۷۰ هزار میلیارد(تومان) که دو برابر بودجه پارسال است. مردم ما میبینند در این شرایط سخت همه توان خود را برای تولید بکار خواهیم بست.

* باید سبک زندگی خود را برای مدتی تغییر دهیم، در این شرایط کرونایی دولت الکترونیک را باید با سرعت جلو ببریم. سبک زندگی را که می‌گوییم تغییر دهیم فقط دست ندادن نیست، بلکه باید کالا را در فضای مجازی به مردم عرضه کنیم.

*{در مورد مشکل مردم در بحث مسکن}: امروز شرایط، اجاره و قیمت مسکن با شاخص های اقتصادی ما منطبق نیست. یک حرکتی دارد به مردم مستاجر و کسانی که قصد خرید را دارند فشار می‌آورد به همین دلیل در دولت این دستور را دادم وزیر مسکن، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی زیر نظر معاون اول رئیس جمهور این موضوع را مورد نظر قرار دهند تا بتوانیم این فشاری که امروز بر مردم است را کاهش دهیم.

*{ در مورد مسائل امروز آمریکا}: دولت امریکا دولت بی اعتبار بوده بی اعتبار تر هم شد. در زمینه مبارزه با ویروس کرونا بدترین کشور در جهان ایالات متحده آمریکا بوده است و نشان داده مدیریت لازم برای اداره این کشور بزرگ را ندارند.

*{ با اشاره به سیاست آمریکا برای پا روی گردن گذاشتن کشورها و ملت‌ها}: این پا گذاشتن روی گردن دیگران سیاست یک دولت نیست بلکه سیاست آمریکا است. آمریکا هنوز هم دارد توطئه می‌کند و در مهرماه که تحریم های تسلیحاتی ایران پایان می‌یابد دارد از الان قطعنامه تنظیم می‌کند. ما قدرت دفاعیمان را توسعه خواهیم داد. 

* همه باید به این مساله توجه کنند که در چه شرایطی کشور را مدیریت می‌کنیم، دولت در حاشیه‌سازی‌ها وارد نشده است. دولت ۱۴ ماه فرصت دارد و در این مدت باید همه توان برای حل مشکلات مردم، رفاه مردم و تکمیل طرح‌های نیمه تمام بگذاریم. 

* از کارگران، مهندسان، کارگزاران، مسئولان و مقامات دولتی، تشکر می کنم. هر هفته یک رقم بسیار بالایی را افتتاح می‌کنیم مثلا همین هفته چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه صنعتی و معدنی افتتاح می‌شود. افتتاح پنج‌شنبه‌ها، همه افتتاح‌ها نیست و هر روز شاهد افتتاحی توسط استانداران و مقامات مختلف هستیم اما در همین پنج‌شنبه‌ها چهار، پنج هزار میلیارد پروژه افتتاح می‌شود و این نشان می‌دهد نشاط در کشور وجود دارد. 

* درآمد کشور در شرایط فوق‌العاده تحریم‌ ۵۰ هزار میلیارد دلار کمتر شده است، کل بودجه امسال ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است و در سال گذشته، کل بودجه ۴۷۸ هزار میلیارد تومان بود. ۵۰ هزار میلیارد یعنی دو برابر بودجه پارسال و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه امسال بیشتر. هر دولتی در دنیا در این شرایط به زانو درمی‌آمد اما اینکه مردم ایستادگی کرده، قوای دیگر همکاری کردند، دولت در میدان بوده، رهبری حمایت و کمک کردند. 

*{ با اشاره به سفر اخیر معاون رییس جمهوری به شمال غرب کشور}:‌ در گزارشی که وی ارائه کردند سه طرح بسیار مهم در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل تا پایان امسال و یا تا پایان دولت اجرا می‌شود. 

*موضوع دریاچه ارومیه که نخستین وعده دولت به مردم آذربایجان و غرب کشور بود و اهمیت محیط زیستی قابل توجهی داشت، با طرح‌هایی که تا دی انجام می‌شود ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه خواهد شد. تونلی ۳۶ کیلومتری برای اینکه آب از سد به دریاچه ارومیه منتقل شود، ایجاد کردیم. دولت در این شرایط سخت تحریمی ۳۶ کیلومتر تونل برای وارد شدن آب به دریاچه ارومیه حفر می‌کند. 

* ۹۰درصد گرد و غبار دریاچه ارومیه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مهار شد و این عظیم ترین کار محیط زیستی در تاریخ کشور است. ۷۰درصد تالاب‌های ما آبگیری شد و شرایط آبگیری و بارش هم مناسب بود.

* چون هفته گذشته، هفته محیط زیست بود این را عرض کنم که دولت یازدهم و دوازدهم، دولت محیط زیست بوده و در این زمینه کارهای بسیار مهم انجام داده است. آنانی که از دولت انتقاد دارند خیلی راحت و با زبان روان انتقاد کنند، اما هم شرایط را در نظر بگیرند هم منصفانه انتقاد کنند هم اینکه ما وارد حاشیه سازی نخواهیم شد. اگر کسی جایی حرف زد ما کارها را برای مردم تشریح می کنیم. 

* اگر چه شرایط برای مردم سخت تر شده است و به دلیل تحریم‌ها نتوانستیم آنگونه که باید، ادامه دهیم اما در این شرایط تحریم جدید، رشد اقتصادی را از منفی ۸ را به مثبت ۱۴ رساندیم یعنی در سال ۹۱ رشد اقتصادی منهای ۸ بود که در سال ۹۵ به اضافه ۱۴ شد . یک اقدام مهم در این دولت رساندن تورم ۴۰ به ۷ بود و  رشد اقتصادی دو رقمی و تورم یک رقمی شد و این همان وعده ای بود که در دولت دادیم.

* امروز با یک شرایط ویژه ای روبرو هستیم که باید مدنظر قرار بگیرد با این حال مستمری افراد کم درآمد ۹ برابر شده است.

* ما باید دولت الکترونیک را با سرعت جلو ببریم و چاره‌ای نداریم. این سبک زندگی که بیان کرد مقصودم فقط دست ندادن به یکدیگر و ماسک نیست. یک سبک زندگی این است که ما در شرایط فعلی کارها و خدمات را از طریق فضای مجازی در اختیار مردم انجام دهیم.

* امروز به من گزارش داده شد که در زمینه بیمه شخص ثالث نسخه‌های کاغذی حذف شده است و مردم می‌توانند کار بیمه و خسارت را از طریق فضای مجازی انجام بدهند. همین یک تصمیم، یعنی ۵۰ میلیون اقدام نسبت به موضوع بیمه شخص ثالث که در فضای مجازی انجام می‌گیرد.

* بنابراین در زمینه دولت الکترونیک تمام دولت بسیج خواهد شد که روز به روز خدمات مردم توسط فضای مجازی در اختیارشان قرار بگیرد این برای مبارزه با کرونا و برای سبک زندگی جدید یک اصل بسیار مهم است. 

* البته شرکت‌های دانش‌بنیان هم کارشان را توسعه می‌دهند اینکه ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان، ۱۲۰ هزار میلیارد درآمد آنها در یکسال بوده به معنای یک تحول بزرگ در علم و فناوری جدید در کشور است.

* آمریکایی‌ها با ادامه سیاست فشار باز هم به دنبال توطئه هستند، و چون ایران در هفته‌های آینده و در مهرماه به نقطه‌ای می رسید که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ همه تحریم های تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود از هم اکنون نسبت به آن روز مهم و بلند برای تاریخ دفاعی ایران عصبانی هستند و به دنبال تدوبن قطعنامه و ارسال به شورای امنیت سازمان ملل هستند.

* از چهار کشور عضو دائم شورای امنیت توقع داریم در برابراین  توطئه آمریکایی ها به خاطر منافع و ثبات جهان ایستادگی کنند، ازآنها و مخصوصا از دو کشور دوست خود (روسیه و چین) توقع داریم به خاطر منافعی که در توافق هسته ای (برجام) مدنظر منطقه و جهان بوده است در برابر  توطئه آمریکا بایستند.

* مطمئن هستیم انواع توطئه هایی که تا امروز آمریکا علیه ما داشته منجر به شکست شده است و در این توطئه هم به موفقیت نمی‌رسد و ما با همه توان، توانمندی دفاعی خود را بالا می بریم.

* آمریکایی‌ها بدانند و بفهمند که به شورای امنیت قطعنامه ببرند و هرکای که خواستند کنند و حتی به ۲۲۳۱ ضربه بزنند، ایران توانمندی دفاعی خود را در همه شرایط بالا می برد. ما در شرایط سخت تحریم بهترین سیستم‌های پدافند هوایی را طراحی کردیم و با همین سیستم پدافند ایرانی پهپاد آمریکایی را زدیم بنابراین  قدرت دفاعی را توسعه خواهیم داد.

* مردم بدانند که در زمینه اقتصادی دولت همه تلاش خود را برای کم کردن فشار بر مردم به کار خواهد گرفت.

* در جلسه امروز هیات دولت، رییس بانک مرکزی ۲ آمار داد که مثبت بود و نشان می‌دهد که حرکت ما حرکت درستی است.  یکی مربوط به ۳ ماهه چهارم سال ۹۸ بود که کارگاه‌های بزرگ صنعتی رشد ۱۰.۵ درصدی داشتند که رشد قابل ملاحظه‌ای است که البته اگر کل سال را هم درنظر بگیریم رشد ۱.۹ دهم بوده است که بسیار مهم است.

* امیدوارم رشد اقتصادی سال ۱۳۹۸ به‌رغم تحریم وکرونا مثبت باشدکه البته در ماه‌های آینده روشن می شود و رشد اقتصادی بدون نفت مثبت خواهد بود که علائم و نشانه‌ها این است که رشد اقتصادی بدون نفت منفی نخواهد بود و مثبت خواهد بود. 

* در زمینه کاهش تورم در مساله شاخص بهای تولید علامت خوبی را مشاهده می‌کنیم و این در ماه اردیبهشت نسبت به مدت مشابه در سال قبل که نقطه به نقطه حساب کنیم ۱۶ درصد است یعنی کاهش تورم و این نوید این است که در ماه های بعدی در مقام عمل در زمینه مصرف کننده هم شاهد همین شرایط باشیم.

*بنابراین هم  به آینده امیدواریم و هم معتقدیم که امسال، سال جهش تولید است و هم، همه توانمان را برای کاهش  فشار بر مردم خواهیم گذاشت.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند