هزاران تن از معترضانی که دیروز (یکشنبه ۱۹ خرداد) مقابل پارلمان انگلیس تظاهرات کردند، روی تندیس شماری از چهره‌های سیاسی این کشور عبارت‌های توهین آمیزی را حکاکی کرده و وعده بازگشت داده‌اند.

به نظر می‌رسد تندیس وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور انگلیس که سکان دولت در دوران جنگ جهانی دوم را برعهده داشت و اینک چهره‌ او روی اسکناس ۵ پوندی حک شده، در صدر فهرست شخصیت‌های نژادپرستی قرار دارد که معترضان قصد واژگونی آن را در سر دارند.

تظاهر کنندگان با خط زدن نام چرچیل زیر تندیس ۴ متری او که برای یادآوری افتخارات سیاسی این کشور مقابل پارلمان نصب شده، با اسپری مشکی نوشته‌اند؛ او یک نژادپرست بود. 

«وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل» یکی از تاثیر گذارترین سیاست‌مداران قرن بیستم بود که در میان عامهٔ مردم مظهر زیرکی و نیرنگ به شمار می‌رود.

چندی پیش اسنادی فاش شد که نشان می دهد چگونه این سیاستمدار انگلیسی در کسوت نخست وزیر با توده مردم رفتار تبعیض‌آمیز داشته است.  

در یکی از این اسناد آمده که «چرچیل» مانند دیگر به اصطلاح جنتلمن های دوران قدیم، دستمزد خیاطش را پرداخت نمی کرده و در همین حال به عمل خود نیز مباهات می کرده است.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر اسبق انگلیس در دوران جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۳۷ میلادی (۱۳۱۶ شمسی)، و در آستانه شروع جنگ، صورتحسابی ۱۹۷ پوندی  به مزون 'هنری پول و شرکا' (Henry Poole & Co) در خیابان 'سویل رو' (Savile Row) بدهکار بود تا بالاخره مزون از او خواست تا صورتحساب خود را پرداخت کند. 

چرچیل از اعلام این درخواست دلخور شد و صورتحساب را پرداخت نکرد و دیگر هرگز گذرش به مزون پول نیفتاد.

مدارک تاریخی نشان می دهد زمانی که هنری پول موسس مزون درگذشت، مشتریان نامدار او مبالغ هنگفتی به او بدهکار بودند و مزون در شرایط مالی بدی به سر می برد. 

پول در سال ۱۸۷۵میلادی (۱۲۵۴ شمسی) و در آخرین یادداشتی که از او باقی مانده می نویسد: 'چیز چندانی از من به جای نخواهد ماند. برای شاه و ملت کار کردم و باید در فقر بمیرم.'

در همین حال «نیل اوبراین» نماینده حزب محافظه کار دیروز (یکشنبه) در توئیتی تامل برانگیز تصویر تندیس چرچیل را منتشر کرده، نوشته است: صبر کن تا آنها (تظاهرکنندگان) به نفر بعدی هم پی ببرند.

به نظر می‌رسد منظور او کنایه به واژگون کردن تندیس چرچیل پس از تندیس ادوارد کلستون است.

معترضان به نژادپرستی در اقدامی نمادین مجسمه «ادوارد کلستون»، یکی از برده‌داران ثروتمند قرن ۱۷ را دیروز در شهر بریستول سرنگون کرده و به آب انداختند.

وزیر کشور و پلیس محلی این اقدام را محکوم و تصریح کردند که خرابکاران تحت پیگرد قرار خواهند گرفت. 

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس هم تظاهرکنندگان را اراذل خوانده و هشدار داده که خرابکاران مجازات خواهند شد. 

«مروین ریس» شهردار بریستول هم اعلام کرده که تندیس ادوارد کلستون از اب بیرون کشیده شده، ترمیم و احتمالا به موزه منتقل خواهد شد.

با این حال تحلیل‌گران معتقدند که دومینوی واژگونی تندیس سیاستمدارانی که باعث گسترش فقر و نابرابری اجتماعی شده، با قتل مرد سیاهپوسی که دو هفته پیش به دست پلیس سفید پوست آمریکا کشته شد آغاز شده است.

اعترضات به نژادپرستی پس از آن بالا گرفت که جورج فلوید هفتم خرداد ماه در حالی که فریاد می‌زد «زانویت را بردار، نمی‌توانم نفس بکشم»  بدست پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا آمریکا به قتل رسید. این مساله باعث گسترش موج نارضایتی از تبعیض نژادی و نابرابری در سراسر این کشور و جهان شد. 

رسانه‌ها، گستردگی این اعتراضات را با تظاهراتی مقایسه می‌کنند که در سال ۱۹۶۸ در پی ترور «مارتین لوترکینگ» رخ داد با این تفاوت که اکثر کارشناسان معتقدند این اعتراضات وسعت بیشتری یافته است.

تظاهرکنندگان انگلیسی به نشانه اعتراض به نژادپرستی و اعلام همبستگی با مردم آمریکا در لندن و چندین شهر دیگر، طی روزهای گذشته دست به تظاهرات زده‌اند.  

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند