رسانه‌های روسیه گزارش دادند رومان آبراموویچ هفتمین مرد ثروتمند روسیه در یک حراجی، تابلوی جیغ را به قیمت تقریبی ۱۲۰ میلیون دلار خریده است. جیغ اثر ادوارد مونک هنرمند اکسپرسیونیست هلندی یکی از نقاشی‌های مشهور جهان و از عمیق‌ترین نمادهای هنری از تشویش روحی و اضطراب است. مونک با استفاده از رنگ لعابی و مداد شمعی از این نقاشی چهار نسخه متفاوت کشید.

تابلوی خریداری شده توسط آبرموویچ، یکی از این چهار نسخه اصلی و تنها نسخه‌ای است که در یک کلکسیون خصوصی قرار می‌گیرد. این مزایده در تاریخ دو مه (۱۳ اردیبهشت) در نیویورک انجام شد؛ قیمت پیشنهادی از ۵۰ میلیون دلار شروع شد و در عرض ۱۵ دقیقه تعداد شرکت‌کنندگان در مزایده از هفت نفر به یک نفر رسید. آبراموویچ به صورت ناشناس و تلفنی در این مزایده شرکت کرده بود.

این معامله یکی از گران‌ترین معاملات تاریخ برای خرید یک اثر هنری را رقم زد و خانه مزایده ساتبیز در نظر دارد تا پول حاصل را در ساخت یک موزه، هتل و مرکز هنری جدید در هلند سرمایه‌گذاری کند.

رکورد گرانترین اثر هنری به فروش رفته در تاریخ، در اختیار تابلو سالواتور موندی از لئوناردو داوینچی است که در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴۵۰.۳ میلیون دلار به فروش رفت.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند