به دنبال اعلام حمایت «کالین پاول» وزیر امور خارجه دوران ریاست جمهوری «جورج بوش» رئیس جمهور پیشین آمریکا از «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور بلافاصله واکنش نشان داد.

در همین راستا ترامپ در توییتی نوشت: کالین پاول، شخص به واقع حقیری که مسئول ورود ما به جنگ‌های فاجعه آمیز در خاورمیانه بود به تازگی اعلام کرده به یک حقیر دیگر«جوبایدن» رای خواهد داد. آیا پاول نگفت که عراق سلاح کشتار جمعی دارد؟ آنها این کار را نکردند، بلکه ما را به جنگ بردند.لطفا شخصی به پاول بگوید که من حمایت تقریبا ۳۰۰ قاضی را به همراه دارم که یک حد نصاب محسوب می‌شود، دو دیوان عدالت عالی دارم، ارتش تحلیل رفته را بازسازی کردم، بزرگترین قانون مالیاتی کشور را راه اندازی کردم و بخش بهداشت درمان را نجات دادم و اقدامات بسیار دیگر.

کالین پاول که از سیاستمداران و ژنرال چهار ستاره بازنشسته ارتش آمریکاست از سال 1987 تا 1989 به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا فعالیت داشت. وی از سال 1989 تا 1993 نیز رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بود.

وی در دوران ریاست جمهوری جرج بوش به عنوان شصت و پنجمین وزیر امور خارجه آمریکا به فعالیت خود ادامه داد. پاول اولین آفریقایی- آمریکایی بود که وزیر امور خارجه این کشور شد. 

جنگ غیرقانونی آمریکا علیه عراق در سال 2003 که بدون مجوز سازمان ملل به اشغال این کشور مسلمان انجامید، با بهانه‌های واهی واشنگتن درباره وجود «سلاح‌های کشتارجمعی عراق» انجام شد. 29 اسفند سال 1381(20 مارس 2003) لشگرکشی آمریکا با همراهی انگلیس و برخی دیگران از حامیان آنها آغاز شد. در ماه‌های پیش از حمله به عراق، مقام‌های آمریکایی از شخص جورج بوش رئیس‌جمهور وقت گرفته تا دیگران، بارها ادعاهایی درباره وجود سلاح‌های کشتارجمعی در عراق مطرح کردند.  در همین راستا وزیر خارجه وقت آمریکا 16 بهمن 1381 (5 فوریه 2003) در نشست شورای امنیت سازمان ملل حضور یافت و نمایش «ارائه مدارک دال بر سلاح‌های کشتارجمعی عراق» را اجرا کرد.

کالین پاول دقیقا 15 سال قبل با نشان دادن فیلم‌ها، تصاویر، نقشه‌ها  و نمودارهایی، مدعی شد که عراق در حال تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای کشتارجمعی است.

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند