به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، رئیس جمهوری آمریکا به اتحادیه اروپا هشدار داده اگر تعرفه واردات شاه میگوهای آمریکایی را کاهش ندهند این کشور نیز تعرفه هایی را علیه واردات خودرو از اتحادیه اروپا وضع خواهد کرد.

به نوشته این رسانه انگلیسی، این اقدام تهدید تشدید تنش ها در روابط واشنگتن و بروکسل را به دنبال دارد.

براساس این گزارش، ترامپ همچنین به پیتر ناوارو مشاور تجاری کاخ سفید دستور داده محصولات چینی را که می توانند هدف تعرفه های احتمالی آمریکا قرار گیرند شناسایی کند. این تعرفه ها در صورتی اعمال خواهد شد که چین تعرفه این محصول دریایی آمریکا را کاهش ندهد.

ترامپ روز جمع گفت «اروپا طی سالها در مسائل تجاری به اندازه چین بد عمل کرده است» و از این که اتحادیه اروپا می تواند براساس توافق تجاری کانادا-اتحادیه اروپا بدون تعرفه از کانادا شاه میگو وارد کند، شکایت کرد. این توافق از سپتامر ۲۰۱۷ میلادی تاکنون اجرا شده است.

در مقابل تعرفه ۸ درصدی واردات شاه میگوهای زنده از آمریکا در اتحادیه اروپا اعمال می شود که به گفته نمایندگان ایالت مین آمریکا که اصلی ترین صادرکننده این محصول هستند، غیرعادلانه است. تولیدکنندگان شاه میگو در آمریکا به دنبال جبران فروش این محصول به چین هستند که با اعمال تعرفه ۲۵ درصدی در سال ۲۰۰۸ و در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین کاهش یافت.

واشنگتن و بروکسل تلاش می کنند به یک توافق تجاری «کوچک» ومحدود دست یابند و نماینده تجاری اتحادیه اروپا امسال و تا قبل از شیوع ویروس کرونا، برای بررسی این موضوع دیدارهایی را در پایتخت آمریکا انجام داد.

روابط آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان دو شریک تجاری به دلیل اختلافاتی بر سر یارانه های شرکت های هواپیمایی دولتی به بن بست رسیده است.

قرار است سازمان جهانی تجارت تابستان امسال درباره دامنه اقدامات تلافی جویانه اتحادیه اروپا علیه آمریکا به دلیل حمایتش از شرکت بوئینگ به دلیل دریافت یارانه های دولتی که مانع رقابت عادلانه شده است، تصمیم گیری کند.

ترامپ بارها تهدید کرده که واردات خودرو و قطعات خودرو از اتحادیه را مشمول تعرفه خواهد کرد اما هنوز این وعده خود را محقق نکرده است.

فیل هوگان کمیسر تجاری اتحادیه اروپا می (اردیبهشت) گذشته در نامهای به همتای آمریکایی خود رابرت لایتیزر نماینده تجاری آمریکا نوشت که تلاش می کند اختلافات را همزمان با آسیب کرونا بر اقتصاد جهانی مرتفع کند.

وی پیشنهاد مذاکره بر سر یک دستورکار تجاری مشترک را داد که شامل همه چیز از یارانه های هواپیماها تا تعرفه میگو و ذخایر مایحتاج پزشکی می شد.

این مقام اروپایی گفت اتحادیه در پی پایان دادن به اختلافات دو سال گذشته بر سر تعرفه های آمریکا برای حفاظت از تولیدات فولاد است. مقام های اتحادیه اروپا با وعده اعمال تعرفه به بهانه امنیت ملی بر واردات فولاد و آلومینیوم از این اتحادیه در سال ۲۰۱۸میلادی خشم مقامات اروپا را برانگیختند.

مقام های آمریکایی اغلب کسری تجاری کالاهای آمریکایی در مقابل اتحادیه اروپا را که براساس گزارش مرکز آمار آمریکا، در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۴۶ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۷۸ میلیارد دلار افزایش یافت مورد انتقاد قرار داده اند.

مقام های آمریکا همچنین به اقدام برخی ازکشورهای اروپایی برای اعمال مالیات بر خدمات دیجیتالی که برخی از گروه های فناوری بزرگ در آمریکا را هدف قرار داده اند، اعتراض کرده اند. مقاومت اتحادیه اروپا نیز در مقابل توافقات بزرگ درباره دسترسی به بازارهای کشاورزی که از اهداف اصلی ترامپ بوده است، آمریکا را خشمگین کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند