با تشدید بلاتکلیفی درباره سرنوشت صدراعظمی آلمان پس از پایان چهارمین دوره آنگلا مرکل در سال ۲۰۲۱، او رقابت برای عهده‌دار شدن این منصب برای پنجمین دوره را رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، آنگلا مرکل ۶۵ ساله در مصاحبه با شبکه زد‌دی‌اف (ZDF) تاکید کرد که او قاطعانه روی تصمیم سال ۲۰۱۸ خود برای خروج از صدراعظمی در پایان دوره چهارم حضورش در این منصب ایستاده است.

مرکل در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون زد‌دی‌اف مبنی بر اینکه احتمال تلاش او برای تصدی منصب صدراعظمی در سال ۲۰۲۱ و برای بار پنجم وجود دارد، گفت: «نه نه واقعا نه».

اظهارات مرکل در پاسخ به افزایش شایعه‌‌ها درباره احتمال تجدیدنظر مرکل در تصمیم قبلی خودش برای کنار رفتن از صدراعظمی صورت گرفت؛ شایعه‌هایی که با اظهارات «هورست زیهوفر» وزیر کشور آلمان تشدید شدند.

روزنامه آلمانی «بیلد آم سونتاگ» ماه گذشته میلادی در گزارشی به نقل از زیهوفر وزیر کشور آلمان خبر داده بود، با رهبری «قدرتمند» آنگلا مرکل در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا، به طرزی فزاینده گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال حضور آنگلا مرکل برای تصدی منصب صدراعظمی آلمان برای پنجمین بار متوالی مطرح و حرف‌هایی شنیده شده است.

آنگلا مرکل که از ۲۰۰۵ صدراعظم آلمان است، اواخر سال ۲۰۱۸ رسما از ریاست حزب دموکرات مسیحی کناره‌گیری کرد. مرکل در دسامبر ۲۰۱۸ به عنوان رهبر حزب دموکرات مسیحی کناره‌گیری و اعلام کرد که وی در پایان این دوره دیگر به دنبال انتخاب شدن به عنوان صدراعظم آلمان نیست.

به دنبال آن، «آنگرت کرامپ کارن بائر» وزیر دفاع آلمان به عنوان جانشین مرکل ریاست این حزب را برعهده گرفت اما در ماه فوریه به دلیل ناکامی در همراه کردن اعضای حزب اعلام کرد که برای صدراعظمی رقابت نخواهد کرد.

بنا بر گزارش شبکه دویچه وله آلمان، این باور وجود دارد که تصمیم‌گیری برای رهبری حزب دموکرات مسیحی بعد از انتخابات آتی پارلمان فدرال آلمان در سه ماه سوم سال ۲۰۲۱ اتخاذ شود.

پیش از این قرار بود که در آوریل ۲۰۲۰ نشستی ویژه برای انتخاب جانشین آنگلا مرکل برگزار شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این نشست لغو شد و به جای آن قرار شده نشست عادی حزب دموکرات مسیحی در دسامبر ۲۰۲۰ برگزار شود.


 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند