خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز جمعه گزارش کرد این تیم ارتباطی که بین نهادها و سازمان های مختلف ارتباط برقرار می کند، وظیفه دارد مناسبات تجاری با ایران را که به امور انسان دوستانه نیز مرتبط می شود و تحریم های آمریکا محدودیت هایی برای آن ایجاد کرده بود تسهیل کند و به پیش سوق دهد.

"لی سیونگ هو" معاون وزیر خارجه کره جنوبی در امور اقتصادی نشستی نیز با اعضای این تیم که مسئولانی از وزارتخانه های دارایی، صنایع، امور دریایی، کشاورزی و آژانس ارتقای سطح تجارت و سرمایه گذاری این کشور هستند برگزار کرده است.

نشست روز جمعه این تیم پس از آن برگزار می شود که کره جنوبی از ارسال اقلام دارویی به ایران به ارزش ۵۰۰ هزاردلار خبر داد و در تلاش است با عبور از تحریم ها و محدودیت های آمریکا، مناسبات تجاری گسترده تری با ایران برقرار کند.

این گزارش حاکی است از ماه آوریل تسهیلاتی برای انجام معاملات دارویی؛  بهداشتی و پزشکی با ایران در نظر گرفته شده است و آمریکا نیز در این زمینه چراغ سبز نشان داده است و در همین راستا نقل و انتقالات مالی حتی با بانک مرکزی ایران امکان پذیر است.

همزمان گزارش نشان می دهد که کره جنوبی خود را آماده می کند تا محموله ای از کیت های تشخیص کرونا و برخی از اقلام دیگر را که ارزشی به میزان ۲ میلیون دلار دارد تا پایان ماه جاری میلادی به ایران صادر کند.

معاون وزیر خارجه کره جنوبی در نشست امروز یک بار دیگر بر روابط و همکاری های دوستانه کشورش با ایران تاکید کرد و گفت که در شرایط همه گیری کرونا و زمانی که تجارت بین المللی با چالش مواجه شده است همکاری هایی از این دست از جمله در امور بشردوستانه اهمیت بسزایی دارد.

وی افزود که ما دارای روابط بسیار دوستانه ای از دیرباز با ایران هستیم و در این زمان مناسب است که فرصت ها را دریابیم و اجازه دهیم تا شرکت های کره ای با طرف ایرانی فرصت همکاری بیشتری در اختیار داشته باشند و تبادلات تجاری وسعت پیدا کند.

در نشست امروز، مسئولان وزارتخانه های یاد شده درباره راه های همکاری با ایران، وسعت بخشیدن به تبادلات تجاری، چالش های شرکت های کره ای و حضور موسسات کره ای در ایران و یافتن راهکارهایی برای همکاری در بخش های کشاورزی،  صنعتی و مواد غذایی بحث و تبادل نظر کردند.

کره جنوبی در حال انجام همکاری با ایران در چارچوب یک برنامه صادراتی مجوز دار است که بر اساس آن شرکت های کره ای می توانند در یک شرایط مشخص و با نظرداشت تدابیر معین همکاری های تجاری با ایران داشته باشند.

یونهاپ می نویسد که کره جنوبی در تلاش است تا بین اتحاد امنیتی درازمدت با آمریکا و همکاری های اقتصادی دیرینه و دوستانه با ایران به عنوان همکاری های مشارکتی اقتصادی، توازن برقرار کند.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند