روزنامه الاخبار چاپ لبنان گزارش داد، در حالی که کشورهای جهان در حال مبارزه با بیماری کووید ۱۹ و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن هستند، سلسله اقدامات سیاسی درخصوص پرونده یمن به صورت غیر علنی در حال انجام است که هدف از چنین تحرکاتی، نجات عربستان سعودی است.

آمریکا، انگلیس و مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، رهبری این تحرکات سیاسی را برعهده دارند به طوری که گفته می‌شود طی هفته‌های گذشته رایزنی‌های سیاسی میان کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی، آمریکا و انگلیس با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان افزایش یافته است.

مارتین گریفیتس در این رابطه برای نجات عربستان سعودی از جنگ یمن دست به دامن تهران شده است و این در حالی است که انگلیس پیش از این بر این باور بود که موضوع یمن تنها به عربستان مربوط است.

در همین راستا گریفیتس پس از در جریان قرار دادن کشورهای غربی و با اطلاع عربستان، از طریق تماس ویدئویی با وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تماس برقرار کرده است. این تماس در پی ناکامی تماس‌ها با صنعاء و شکست محور غربی در سیطره بر آن صورت گرفته است.

روزنامه الاخبار نوشت: ظاهراً تحولات میدانی یمن، مارتین گریفیتس را ناگزیر به تماس با ایران کرده است و هنوز زود است که بتوان درباره تغییر در راهبردها سخن گفت.

 

این مطلب برایم مفید است
44 نفر این پست را پسندیده اند