به نوشته روزنامه تایمز آو ایندیا، نیروهای هندی و چینی برای مدت چهار هفته در خط واقعی کنترل واقع در کوهستان‌های منطقه لداخ درگیری داشته‌اند. هر دو کشور مذاکراتی را در سطوح دیپلماتیک و نظامی برای حل این مناقشه برگزار می‌کنند.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره این مناقشه گفته است: ما امروز شاهد افزایش تحرکات نظامی چین در شمال هند و منطقه خط واقعی کنترل در مرز با هند هستیم.

وی ادامه داد: حزب حاکم کمونیست چین به تاخیر در واکنش جهانی به پاندمی ویروس کرونا ادامه می‌دهد که از ووهان شروع شد. همچنین آزادی مردم هنگ‌کنگ را با ارائه قانون امنیت ملی در معرض خطر قرار داده است. اینها دو مورد از رفتار حزب حاکم چین هستند. ماهیت این اقدامات این است که چین به تلاش‌هایش برای سرقت مالکیت معنوی و تحریکاتش در دریای چین جنوبی ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ادامه داد، اینها بخشی از اقداماتی هستند که رژیم‌های مستبد انجام می‌دهند و این رفتارها نه تنها بر مردم چین بلکه بر هنگ کنگی‌ها و مردم سراسر جهان تاثیر می‌گذارند. ایالات متحده مسؤولیت و ظرفیتی برای مقابله با اینها دارد و مطمئن است که مردم آمریکا با یک سیاست خارجی که تهدیدها از سوی چین را به رسمیت می‌شناسد، به صورت کامل و مناسب اداره می‌شوند.

وی همچنین به این مساله اشاره کرد: این اقدامات از سوی دولت چین مربوط به شش ماه گذشته نمی‌شود. ما در سال‌های گذشته نیز شاهد بودیم که چین تاسیسات نظامی خود را در دریای چین شرقی و جنوبی ایجاد کرده و سپس اقدامات تهاجمی بیشتری انجام داده است. من به هند اشاره می‌کنم. شما به دریای چین جنوبی اشاره می‌کنید. ما می‌بینیم که آنها به دنبال ایجاد بنادری در سراسر جهان تحت عنوان ابتکارعمل کمربند و جاده هستند تا با استفاده از آنها، نیروی دریایی ارتش آزادی‌بخش خلق را جابجا کنند. ما شاهد بوده‌ایم که تلاش‌های چین برای گسترش نظامی در مناطق مختلف ادامه دارند. در ۲۰ سال گذشته، آمریکا به این اقدامات در یک روش واقعی واکنش نشان نداده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند