به گزارش تارنمای خبری وزارت امور خارجه آمریکا، پمپئو گفت: ما در طول سه سال و نیم کارهای زیادی انجام داده‌ایم و در روزهای آتی شاهد صدور بیانیه‌هایی نه فقط از طرف وزارت امور خارجه بلکه از سوی همه بخش‌های دولت آمریکا خواهید بود که به نوعی تلاش برای نشان دادن واکنش منفی به اقدام این دیوان است.

وی دیوان بین‌المللی کیفری را به عنوان یک دادگاه در مفهوم قابل درک در آمریکا به رسمیت نشناخت و استقلال آن زیرسوال برد.

آمریکا عضو دیوان بین‌المللی کیفری نیست و پمپئو در این زمینه گفت: یکی از مهمترین مشخصه‌های اعمال قدرت از سوی نهادهایی چون دیوان بین‌المللی کیفری این است که بگوئید آیا می‌خواهید عضو آن باشید. ما هرگز اساسنامه این دادگاه را به دلایل زیاد امضا نکردیم؛ این دادگاه به فساد کشیده شده و تلاش می‌کند زنان و مردان جوان آمریکایی را که سخت جنگیده‌اند، تحت پیگرد قرار دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا با اعلام اینکه واشنگتن هرگز اجازه وقوع چنین امری را نخواهد داد، افزود: برای جلوگیری از این امر، سخت تلاش خواهیم کرد.

وی گفت: آنها (دیوان بین‌المللی کیفری) این کار را نه فقط در ارتباط با ما بلکه با (رژیم) اسرائیل نیز انجام می‌دهد، به گونه‌ای که در حال کلید زدن تحقیقات درمورد آنچه در کرانه باختری در حال وقوع است، هستند.

پمپئو مدعی شد که این مساله نامناسب و مغایر با قانون بین‌الملل بوده و مردان و زنان جوان آمریکا را به خطر می‌اندازد، امری که ترامپ و تیم ما اجازه وقوع آن را نمی‌دهیم.

وی به بیانیه‌ای که قرار است در روزهای آینده صادر شود، اشاره و تاکید کرد: جامعه جهانی و دیوان بین‌المللی کیفری به موجب این بیانیه خواهند دید که ما برای جلوگیری از متوقف کردن آمریکایی‌ها، دوستان و متحدانمان در اسرائیل و جاهای دیگر از سوی این دادگاه فاسد، مصمم هستیم.

پمپئو پیشتر نیز نسبت به پیامدهای تحقیق دیوان بین‌المللی کیفری از جنایات جنگی رژیم صهیونیستی هشدار داده بود.

وزارت امور خارجه فلسطین با صدور بیانیه‌ای در واکنش به شهادت یک جوان کم‌توان ذهنی فلسطینی به دست نظامیان صهیونیستی، از دیوان بین‌المللی کیفری خواسته است تا این جنایات را محکوم کند.

رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی کشورها درباره صلاحیت اقدام این دادگاه بر اراضی فلسطینی با این توجیه که این اراضی، اشغالی نیست، تردید نشان می‌دهند. پیشتر دادستان دیوان کیفری بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای در مورد ارتکاب جنایات جنگی در فلسطین اشغالی توسط رژیم‌صهیونیستی، هشدار جدی داده بود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند