خبرگزاری آناتولی گزارش داد، سفارت آمریکا در تونس در بیانیه‌ای ضمن تکذیب اخبار منتشر شده درباره اعزام نیروی نظامی به تونس، تأکید کرد، نیروهایی که واشنگتن درصدد انتقال آنها به تونس است نیروی نظامی جنگی نبوده و تنها نیروی کمک امنیتی برای آموزش هستند.

در این بیانیه آمده است: بیانیه جمعه مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در آفریقا (AFRICOM) به حضور و استقرار یک یگان آموزشی کوچک اشاره دارد و این مسأله بخشی از برنامه کمک نظامی است و به هیچ وجه منظور از آن نیروهای نظامی جنگی نیست.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در آفریقا جمعه از احتمال اعزام و استقرار نیروهای نظامی در تونس به بهانه‌ حضور روسیه در لیبی و بی‌ثباتی در منطقه خبر داد.

ژنرال استفان تاونسند، فرمانده (آفریکام) در گفت‌وگو با عماد الحزقی، وزیر دفاع تونس اظهار کرد که ایالات متحده ممکن است برای مقابله با تهدید روسیه در منطقه اقدام به آموزش نیروهای ارتش در تونس کند.

وی افزود: «از آنجا که روسیه همچنان به دنبال افزایش تنش‌ها در لیبی است، حفظ امنیت منطقه در شمال آفریقا باعث نگرانی شدید ما شده است. ما به دنبال راه‌های جدید برای رفع نگرانی‌های امنیتی در تونس هستیم. همچنین احتمال دارد از تیپ کمکی نیروهای امنیتی خود در منطقه استفاده کنیم.»

مسکو بارها اتهامات مربوط به مداخله روسیه در جنگ داخلی لیبی را رد کرده است. همچنین دولت روسیه ضمن یادآوری مداخله نظامی ناتو در سال ۲۰۱۱ در این کشور که منجر به خرابی‌های بسیار پس از جنگ  در لیبی شد، اعلام کرد که می‌خواهد شاهد یک توافق دیپلماتیک در این کشور جنگ زده باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند