«ریچارد نورلاند» سفیر آمریکا در لیبی کشتار ۳۰ مهاجر که اکثر آن‌ها تبعه بنگلادش بودند، محکوم کرد.

طبق گزارش وبگاه «بوابة الوسط»، نورلاند در تماس تلفنی با سفیر بنگلادش در لیبی، این حادثه را وحشتناک توصیف کرد و گفت که چنین اتفاقاتی باعث می‌شود که جامعه جهانی به عواملی که باعث می‌شود افراد به ترک کشورشان روی آورند، بیشتر توجه کند.

او همچنین بر ضرورت پایان دادن به درگیری‌ها و گسترش سلطه دولت در سراسر کشور تأکید کرد.

روز پنج‌شنبه (دیروز) وزارت کشور دولت وفاق ملی لیبی از کشته شدن ۳۰ نفر و زخمی شدن ۱۱ نفر دیگر در یک عملیات «انتقامجویانه علیه مهاجران غیرقانونی» در منطقه مزده خبر داد.

این حادثه پس از آن رخ داد که یک شهروند ساکن منطقه مزده که گفته می‌شد در قاچاق انسان دست داشت، به دست مهاجران به قتل رسید.  

لیبی از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق این کشور در سال ۲۰۱۱، تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند. 

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین ۱۳۹۸ با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه‌نظامیان متحد با آن مواجه شده و تا به امروز موفق نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند