حزب سبز آلمان (حزب مخالف) از دولت این کشور خواست درباره نحوه رسیدن سلاح‌های ساخت این کشور به دست ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده نیروهای شرق لیبی موسوم به «ارتش ملی» توضیح دهد.

به گزارش شبکه الجزیره قطر، این حزب آلمانی امروز پنجشنبه از آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواست توضیح دهد که چگونه کامیون‌های ساخت آلمان که سامانه‌های دفاع هوایی روسیه را به لیبی منتقل می‌کردند، در این کشور منهدم شده‌اند.

امارات و عربستان سعودی دو کشور عضو اصلی ائتلاف عربی ضد یمن از مشتریان اصلی تسلیحات آلمان بودند ولی کارنامه سیاه آن‌ها در یمن، باعث شد آلمان برای فرار از انتقادها، مجبور به اعمال محدودیت در فروش تسلیحات به ریاض و ابوظبی شود.

رسانه‌های دولت وفاق ملی لیبی (که مورد حمایت سازمان ملل بوده و به رسمیت شناخته شده است) دیروز گزارش دادند که چند خودروی نظامی که امارات آن‌ها را برای حفتر فرستاده بوده، منهدم شده و سوخته‌اند. امارات به همراه مصر، عربستان سعودی و قبرس جنوبی و یونان از حفتر که طی یک سال گذشته به دنبال اشغال پایتخت و مقر دولت وفاق ملی است، حمایت سیاسی و نظامی می‌کنند.

طی یک هفته اخیر، چند سامانه دفاع هوایی روسیه از نوع پانتسیر قبل از رسیده به نیروهای حفتر توسط دولت وفاق ملی و نیروهای ترکیه منهدم شده است. امارات در طول بیش از یک سال گذشته صدها محموله تسلیحاتی با امید به پیشروی حفتر به لیبی فرستاده است. قطر و ترکیه به شدت از دولت وفاق ملی لیبی حمایت سیاسی و تسلیحاتی کرده و هم‌اکنون نیروهای نظامی ترکیه و گروه‌های مسلح و تروریستی مورد حمایت این کشور در سوریه،  در کنار این دولت علیهه حفتر می‌جنگند.

حفتر ماه گذشته بعد از ناتوانی در اشغال شهر طرابلس که پایتخت رسمی لیبی و در دست دولت وفاق است، طی اقدامی «کودتا» مانند، خود را «حاکم لیبی» خواند و گفت که دولت وفاق ملی را که برآیند تفاهم‌ها و گفت‌وگوهای جریان های سیاسی لیبی در سال ۲۰۱۵  (توافق صُخیرات در مغرب) است، به رسمیت نمی‌شناسد. ناظران و تحلیل‌گران، درگیری‌های نظامی در لیبی را نیابتی و بین دو محور ترکیه و قطر از یک طرف و عربستان، امارات و مصر از طرف دیگر می‌دانند.


 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند