در فیلمی که روز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی آمریکا منتشر شد، یک پلیس سفیدپوست در حالیکه یک مظنون سیاه‌پوست را به روی شکم بر روی آسفالت خوابانده است، زانوی خود را به مدت ۷ دقیقه بر گردن این فرد می‌فشارد و تمام وزن خود را به روی آن انداخته است.

این اقدام در حالیکه مظنون سیاه‌پوست فریاد می‌زد «نمی‌توانم نفس بکشم»، «کمی به من آب بدهید» و «مرا نکش» ادامه یافت تا اینکه جان باخت.

این مامور پلیس که از سوی سایر همکاران خود هم در برابر جمعیتی که علیه آنها حضور یافته بودند محافظت می‌شد، به هیچ یک از این فریادها توجه نکرد.

حال اف بی آی اعلام کرده است در حال تحقیق و بررسی این قتل است. پلیس میناپولیس مدعی شده است این فرد در اثر یک حادثه پزشکی جان باخته است.

جیکوب فری شهردار مینه‌پولیس روز سه شنبه گفت: «سیاه بودن در آمریکا نباید یک مجازات اعدام باشد. به مدت پنج دقیقه، دیدیم که مامور سفید پوست زانو را به گردن یک مرد سیاه فشار می‌آورد. به مدت پنج دقیقه وقتی می‌شنوید کسی خواستار کمک است، شما باید به وی کمک کنید. این افسر در ابتدایی‌ترین احساس انسانی ناکام ماند.»

برخی از شاهدان این ماجرا گفته‌اند: صورت این مرد چنان به سختی به زمین فشرده شده بود که بینی‌اش خونریزی داشت.

در فیلم منتشر شده هم شاهدان از مامور سفیدپوست می‌خواهند که زانوی خود را از گردن آن مرد بردارد.

یکی از شاهدان می‌گوید:"شما می‌خواهید فقط با زانو بر روی گردنش بنشینید؟"

دقایقی بعد، مرد سیاه‌پوست در حالیکه به نظر می‌رسید بر روی زمین بی‌حرکت است، چشمانش بسته شد و دراز کشید.

یکی دیگر از شاهدان از پلیس پرسید: "آیا او را کشتی؟"

از نظر وی «پلیس او را کشته است، در مقابل چشم همه. او گریه می‌کرد، به آنها می گفت  نمی توانم نفس بکشم. آنها این مرد را کشتند.»

چندی پیش هم یک سیاه‌پوست در آمریکا توسط یک پدر و پسر سفیدپوست به قتل رسید که با اعتراض افکار عمومی و خیزش جامعه سیاه‌پوست، دستگیر شد.

معمولا دادگاه‌های آمریکا، ماموران پلیسی که علیه سیاه‌پوستان دست به جنایت می‌زنند را مجرم نمی‌داند یا مجازات سنگینی برای آنها در نظر نمی‌گیرد.

کاملا هریس سناتور کالیفرنیا هم در واکنش به این جنایت، در صفحه توئیتری خود نوشت: ما از اینکه جان یک سیاه‌پوستی گرفته شده است، رنجیده‌ایم. افسران پلیس برای استفاده بیش از حد از زور که جان «جورج» را گرفت، باید پاسخگو شوند.

وی افزود: ما خواستار اصلاحات سراسری هستیم.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در چهار ماه نخست سال 2020، بیش از 200 نفر از شهروندان آمریکایی در اثر خشونت پلیس این کشور جان باخته‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند