الهام فخاری عضو شورای شهر تهران، درباره موضوع آلودگی هوا در پایتخت اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ازن علت اصلی آلودگی هوای تهران در روزهای اخیر است.

وی افزود: آلاینده ازن به عنوان یک آلاینده ثانویه مطرح است به عبارتی کاملا محصول واکنش های شیمیایی است که در  جو رخ می‌دهد و اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار ۲ پیش ساز اصلی واکنش های تولید کننده ازن به شمار می‌روند از این رو برای بررسی علل تغییرات غلظت ازن باید غلظت دو گونه مذکور مورد بررسی قرار گیرد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه افزایش دما سرعت واکنش‌های تولید کننده آلاینده ازن را افزایش می‌دهد، گفت: هر سال با ورود به فصل تابستان شاهد افزایش غلظت این آلاینده هستیم البته بر اساس بررسی شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت، در سال جاری تغییرات الگوی ترافیک، بررسی سخت‌گیرانه آلاینده‌ها و نبود باد در روزهای اخیر نیز نقش موثری در افزایش غلظت ازن ایفا کرده است و در صورت عدم تغییر در الگوی جاری ترافیک در شهر تهران با افزایش دما مقادیر به مراتب بالاتری برای آلاینده ازن مشاهده می‌شود.

فخاری با اشاره به نقش احتمالی دستگاه‌های تونل ازن برای ویروس‌زدایی گفت: باید این موضوع را بررسی و کنترل کنیم تا دقیقا مشخص شود، این مساله در افزایش ازن نقش داشته یا بدون ارتباط است.

وی بیان داشت:  مسوولان شرکت کنترل کیفیت هوا  در مورد دستگاه‌های ضدعفونی‌کنندهمعتقدند، این مساله اثر قابل توجهی ندارد چون ازن در محیط داخلی با گرد و خاک سریع ترکیب می‌شود و ماندگاری زیادی ندارد البته من در حال پیگیری این موضوع از سازمان محیط زیست هم هستم.

به گزارش فارس، ازن یکی از گازهای طبیعی است که از طریق تزریق در محیط و یا ترکیب با آب اثر فوق العاده زیاد اکسیدکنندگی داشته و محیط را میکروب زدایی، گندزدایی و ضدعفونی می کند، ضد عفونی کنندگی و گندزدایی با ازن به علت ماهیت گازی شکل آن می‌توانند به صورت کامل تمامی سطوح غیرقابل دسترس و قابل دسترس را پاکسازی کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند