‌محمدرضا اسفندی در گفت و گو با خبرنگار مهر، افزود: امروز سوم خرداد مصادف با ۲۹ رمضان وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه با توجه به شرایط خاص اعزام گروه‌های رصد برای رؤیت هلال ماه شوال به دلیل شرایط کرونا ممکن نبود بنابراین اقدام به رؤیت هلال ماه توسط مرکز نجوم و رصدخانه حرم مطهر سیدعلاءالدین حسین (ع) شیراز کردیم.

وی با بیان اینکه هلال‌های ماه‌های قمری شرایط خاص خود را دارند، افزود: اگر بخواهیم شرایط هلال ماه رمضان را با ماه شوال مقایسه کنیم هلال ماه مبارک رمضان بسیار ساده بود و حتی بدون استفاده از ابزارهای نجومی و دوربین‌های دوچشمی قابل انجام بود اما درخصوص رؤیت هلال ماه شوال چنین شرایطی حکم فرما نیست و دیدن هلال امروز بدون ابزار نجومی و توسط چشم غیرمسلح امکان پذیر نخواهد بود.

اسفندی در عین حال گفت: هلال بسیار جذابی است و کسانی که به رؤیت هلال علاقه دارند با کار سختی روبه رو خواهد شد زیرا، هلال ماه از لحظه طلوع خورشید تا غروب دارای زمانی به اصطلاح مکث ماه است که نیاز به شکار این لحظه داریم.

مسئول مرکز نجوم و رصدخانه حرم مطهر سیدعلاءالدین حسین (ع) شیراز تصریح کرد: هلال ماه شوال ارتفاع خیلی کمی از افق شیراز دارد و رؤیت هلال توسط ابزار فقط انجام پذیر خواهد بود.

اسفندی با اعلام اینکه داشتن افقی عاری از گرد و غبار رؤیت هلال ماه شامگاه سوم خرداد را ممکن می‌سازد و به احتمال زیاد یکشنبه ۴ خرداد عید سعید فطر خواهد بود، افزود: تمام گروه‌های استهلال زیر نظر دفتر مقام معظم رهبری نتیجه را به ستاد ارسال خواهند کرد و جمع بندی نتایج خواهد شد و به اطلاع مردم ایران خواهد رسید.

وی نتیجه نهایی رؤیت هلال ماه شوال را منوط به تصمیم ستاد یادشده دانست و افزود: باید منتظر نتیجه و جمع بندی ستاد باشیم.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند