دکتر علیرضا زالی در گفت‌و‌گوی زنده خبری گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۵ بیمار در بخش‌های عادی بیمارستان‌های استان تهران بستری شدند که نسبت به روز گذشته ۱.۵ درصد کاهش داشته است و ۶۱ بیمار نیز در بخش‌های ویژه بستری شدند که تفاوت آماری چشمگیری با روز گذشته نداشته است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان این‌که 292 بیمار از مجموع بیمارستان‌‌های تهران ترخیص شده‌اند از کاهش 32 درصدی آمار مرگ و میر بیماران کرونایی نسبت به روز گذشته خبر داد.

زالی کاهش نسبی و با شیب ملایم آمارها در روزهای اخیر را نتیجه رفتار مناسب شهروندان تهرانی دانست که با رعایت اصول بهداشت فردی، توجه به پروتکل‌های بهداشتی و به ویژه حضور کمتر افراد پرخطر، مسن و یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای در سطح شهر باعث حصول این نتیجه شدند و با استمرار چنین رفتاری می‌توانند نقش ارزنده و پررنگی در حفظ وضعیت موجود داشته باشند.

وی برای دستیابی به نتایج مطلوب‌تر، استمرار سیر نزولی آمار و جلوگیری از افزایش در آمارها، رعایت مواردی که باعث تقلیل شیوع بیماری و آمار بیماران بستری می‌شود را از سوی مردم و شهروندان لازم برشمرد.

زالی با اشاره به این که نگرانی‌ها هنوز پابرجاست و هیچ شواهد علمی و متقنی مبنی بر تضعیف ویروس کرونا وجود ندارد گفت: رفتار تهاجمی ویروس مانند گذشته وجود دارد و نمی‌توان در آن تغییری ایجاد کرد.

زالی رعایت بهداشت فردی و در منزل ماندن افراد پرخطر را دو عامل اصلی در تقلیل آمارها روزهای اخیر ذکر کرد و افزود: مهم‌ترین نگرانی ما این است که در روزهای آینده افراد پرخطر مانند افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای به درون بافت شهری برگردند و این اتفاق ممکن است میزان مراجعان به بخشهای بیمارستانی را افزایش دهد.

وی مهمترین مسئله و آسیب خطرناک در اپیدمی‌ها را تسامح نسبت به بیماری دانست و افزود: می‌دانیم که مردم از این محدودیت‌ها خسته شده‌اند اما باید بدانند که حفظ جان و سلامتی خود و فرزندان‌شان در گروی عمل به این محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در خاتمه خاطرنشان کرد: گرچه آمار با یک شیب ملایم رو به تنزل است اما مهمترین موضوع در حفظ شرایط موجود و رسیدن به نقطه مطلوب؛ رعایت قطعی بهداشت فردی، توجه به پروتکل‌های بهداشتی و به خصوص اجتناب از ترددهای غیرضروری است. 

 

این مطلب برایم مفید است
59 نفر این پست را پسندیده اند