در آخرین جلسه مجلس دهم غلامرضا اسداللهی در آخرین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه‌ی گزارش نظارتی پارلمان در سال چهارم اظهار کرد: در سال چهارم مجلس دهم ۴۰ فقره قانون به رییس جمهور ابلاغ شده که ۳۹ فقره آن از سوی رییس جمهور و یک فقره از سوی رییس مجلس شورای اسلامی برای انتشار ابلاغ شده است. همچنین تعداد روزهای تاخیر رییس جمهور در ابلاغ قوانین از ۵۳ روز در اجلاسیه سوم به صفر به اجلاسیه چهارم کاهش یافته است.

وی با اشاره به نظارت بر تهیه و تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی اظهار کرد: از میان قوانینی که در آنها به لزوم تصویب آیین‌نامه حکم شده مهلت تهیه و تصویب ۲۵ مقرره هنوز باقی است، مهلت ۱۱ فقره دیگر به پایان رسیده که ۶ فقره آیین‌نامه به تصویب رسیده است.

اسداللهی ادامه داد: نمایندگان در اجلاسیه چهارم دوره دهم ۲۵۹۷ مرتبه به اعضای هیات وزیران تذکر کتبی دادند که وزیر میراث فرهنگی مخاطب کمترین و رییس جمهور مخاطب بیشترین تذکر کتبی بوده است که از این میان ۹ درصد مربوط به عملکرد ایشان و مابقی مربوط به دستگاه‌های زیرمجموعه از جمله سازمان برنامه است. همچنین میزان تذکرات کتبی این اجلاسیه نسبت به سال قبل شش درصد کاهش یافته و جاده‌های شهری و روستایی، تامین و انتقال آب، شوراها و شهرداری‌ها و تنظیم واردات و صادرات محصولات کشاورزی از موضوعات این تذکرات بوده است.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی با اشاره به ثبت ۱۱۰۱ مورد تذکر شفاهی به هیات وزیران و دستگاه‌های اجرایی در سال چهارم مجلس دهم گفت: از این میان وزیر دفاع با یک مورد کمترین و رییس جمهور با ۲۳۶ مورد بیشترین تذکر شفاهی را به خود اختصاص دادند که ۱۴ درصد به عملکرد شخص رییس جمهور مربوط بوده است. همچنین تعداد تذکرات شفاهی ۲۰ درصد از اجلاسیه سوم کمتر شده و تامین و انتقال آب، جاده‌های شهری و روستایی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی از موضوعات این تذکرات بوده است.

وی با اشاره به ارائه‌ی ۶۸۹ مورد تقاضای سوال از وزرا به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در سال پایانی یادآور شد: از این میان ۳۳ سوال با عدم اغنا در کمیسیون‌ها به جلسه علنی ارجاع شده و تعداد سوالات نسبت به اجلاسیه سوم ۲۰ درصد کاهش داشته است. وزیر راه و شهرسازی با ۸۹ سوال مخاطب بیشترین و وزرای دفاع و اطلاعات با هفت سوال مخاطب کمتری سوالات بوده است. همچنین کمیسیون عمران با ۱۱۰ سوال بیشترین و کمیسیون برنامه و بودجه با ۱۱ سوال کمترین تعداد سوالات را داشته‌اند.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی در پایان از نمایندگان و هیات رییسه مجلس برای حمایت از اقدامات نظارتی در پارلمان قدردانی کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند