به گزارش شینهوا، پاکستان به تحولات اخیر در افغانستان در ارتباط با امضای توافق صلح واکنش نشان داد.

در این ارتباط وزارت خارجه پاکستان با انتشار بیانیه‌ای از امضای توافق سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله استقبال کرده و آن را در راستای پایان دادن به بن بست سیاسی عنوان کرده است.

وزارت خارجه پاکستان در این بیانیه گفته است که در برهه حساس و حیاتی فعلی، بسیار مهم است که رهبران افغانستان همکاری سازنده‌ای را با هم در راستای منافع عالی مردم افغانستان و کمک به آوردن صلح و ثبات به این کشور پس از دهه‌ها خشونت و تنش دنبال می‌کنند.

در این بیانیه همچنین به توافق صلح طالبان نیز اشاره شده و از توافق صلح طالبان به عنوان فرصتی تاریخی که لازم است از سوی سیاستمداران و رهبران افغانستان برای پیشرفت صلح غنیمت شمرده شود، یاد شده است.

تاکید بر آغاز مذاکرات بین الافغانی برای دستیابی به یک توافق جامع و فراگیر و حمایت از روند صلح و دموکراسی در افغانستان به عنوان یک همسایه از دیگر موارد اشاره شده در بیانیه وزارت خارجه پاکستان است.

روز گذشته قطار سیاسی دولت افغانستان سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس روی ریل حرکت قرار گرفت. در این ارتباط «اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» پس از گذشت بیش از شش ماه، یک توافقی سیاسی را در راستای آغاز به کار دولت ائتلافی در کابل امضا کردند.

در اعلامیه‌ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در این ارتباط منتشر شده آمده است که بر اساس توافق سیاسی مذکور، عبدالله عبدالله از نظر تشریفات در مسائل مربوط به مصالحه ملی جایگاه مقام دوم کشور را دارا می‌باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند