در ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸ هیات دولت طی مصوبه‌ای مهلت سه ماهه ای تعیین کرد تا حدود ۵۱۰۸ خودرویی که در گمرک و بنادر توقیف و امکان ترخیص نداشتند با طی روند قانونی در اختیار صاحبانشان قرار گیرند.  

این مهلت در شرایطی امروز (دوشنبه) به پایان می‌رسد که طی مدت اخیر رایزنی‌های در رابطه با تمدید فرصت به مدت دو ماه انجام شده بود که فعلا نتیجه آن مشخص نیست ولی ظاهرا طی مذاکرات انجام شده تغییراتی در روند موجود ایجاد شود.  

طی آخرین گزارشی که چندی پیش گمرک منتشر کرد از این حدود ۵۰۰۰ خودرو، حدود ۱۰۰۰ دستگاه که طی دوره‌های قبل فرآیند ترخیص آنها انجام و به دلیل پایان مهلت امکان خروج نداشتند ترخیص و مابقی در گمرک باقی مانده است.  

آن چه که موجب شده بود نزدیک به ۴۰۰۰ دستگاه دیگر امکان ترخیص پیدا نکند به مسائلی برمی‌گشت که بنا بر گفته صاحبان خودرو عدم هماهنگی و توافق در دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارت صمت درباره مصوبه بود و اختلاف‌نظرهایی در این رابطه وجود داشته است.

در بین خودروهای که در گمرک باقی مانده تعدادی حدود ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش بودند که برای آنها ثبت سفارش باز نشده بود و همچنین تعدادی از این دستگاه‌ها دارای پرونده‌های قضایی هستند اما مابقی به نحوی امکان ترخیص داشتند.  

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند