رویترز گزارش داد، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه در بیانیه‌ای گفت: این روزنامه‌نگاران بخشی از یک مطبوعات آزاد هستند نه کادر پروپاگاندا و گزارشگری ارزشمند آن‌ها، شهروندان چین و جهان را مطلع می‌کند.

بریتانیا در سال ۱۹۹۷ هنگ‌کنگ را به چین بازگرداند و به این دولت‌شهر وعده "درجه‌ای بالا از خودمختاری" برای ۵۰ سال داده شده است؛ وعده‌ای که بنای وضعیت ویژه این اراضی را طبق قانون آمریکا ایجاد و آن را به یک مرکز مالی جهانی تبدیل کرده است.

پمپئو ششم مه اعلام کرد، گزارش وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره در رابطه با ارزیابی اینکه هنگ‌کنگ از خودمختاری کافی از چین برای ادامه دریافت رفتار ویژه از سوی ایالات متحده به سر می‌برد یا خیر، با تاخیر منتشر می‌شود.

در آن زمان وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، تعویق در انتشار این گزارش موجب می‌شود تا تمامی اقداماتی که پکن پیش از کنگره ملی خلق چین در ۲۲ مه در نظر دارد، مورد ارزیابی قرار گیرند. تنش‌ها میان واشنگتن و پکن در هفته‌های اخیر افزایش یافته است؛ پمپئو و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مرتبا درباره مدیریت اولیه ضعیف چین در کنترل شیوع ویروس کرونا گلایه دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند