به گزارش روز چهارشنبه روزنامه نشنال چاپ ابوظبی، وی گفت که طالبان که ۲۹ ماه فوریه (۱۰ اسفند ۹۸) در حضور شخص وی در قطر با آمریکا توافقنامه صلح امضا کرد، مسوولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

وی اضافه کرد: آمریکا دو حمله تروریستی هولناک در افغانستان را به شدت محکوم می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: این حملات در ماه مبارک رمضان و در میانه تهدید کووید – ۱۹، بسیار رقت انگیز است.

پمپئو گفت: یادآور می شویم که طالبان مسوولیت این حملات را برعهده نگرفته و آن را به عنوان حملاتی فجیع محکوم کرده است.

وی با اشاره به اینکه طالبان و دولت افغانستان باید برای سپردن عاملان این حملات به دست عدالت و قانون با هم همکاری کنند، افزود: تاهنگامی که خشونت کاهش نیابد و پیشرفت به سوی توافق سیاسی مذاکره شده ناکافی باشد، افغانستان در برابر تروریسم آسیب پذیر خواهد ماند.

گروه تروریستی داعش مسوولیت حمله به مراسم تشییع جنازه در شرق افغانستان را که دستکم ۲۴ کشته برجا گذاشت، برعهده گرفته است. این گروه تروریستی در عین حال به حمله به بیمارستان کابل که منجر به کشته شدن ۱۴ نفر شد، اعتراف نکرده است.

براساس این گزارش، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا خواستار پایان تجاوزگری طولانی مدت کشورش به افغانستان و خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان پس از انعقاد توافق صلح با طالبان است. طالبان به موجب این توافقنامه، با کاستن از شدت خشونت و هدف قرار ندادن نیروهای غربی موافقت کرده است. اما طالبان حملات به نظامیان افغان را ادامه داده و اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در واکنش به این مساله، به نیروهای امنیتی دستور داده است عملیات علیه طالبان و شبه نظامیان دیگر را ازسرگیرند.

رییس جمهوری افغانستان پس از حملات مرگبار تروریستی در این کشور، طالبان و داعش را مسوول آن دانست و گفت که آن‌ها به اشاره بیگانگان به کشتار مردم ادامه می‌دهند.  وی با اشاره به اینکه طالبان اراده‌ای برای کاهش خشونت و جنگ ندارند، گفت به همین دلیل نیروهای ارتش باید از حالت دفاعی خارج شده و حملات تهاجمی خود را از سر بگیرند.  

دولت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان در دهم اسفند ماه سال گذشته، نیروهای دولتی را از حالت تهاجمی خارج کرده و دستور دفاعی داده بود.

حملات تروریستی اخیر در افغانستان ممکن است فرآیند صلح این کشور را تضعیف کند. توافق صلح شامل آغاز مذاکرات بین شخصیت های اصلی افغان از جمله نمایندگان دولت و طالبان است.

حملات تقریبا هر روزه در افغانستان همچنین از آمادگی مقام های این کشور برای مقابله با ویروس کرونا کاسته است.

در همین حال، ارتش آمریکا اعلام کرد که همچنان به توافق خود با طالبان پایبند است. سرهنگ دوم«توماس کمپبل» سخنگوی پنتاگون گفت: ارتش آمریکا به حملات دفاعی علیه طالبان زمانی که آنها شرکای ما را هدف حمله قرار دهند، ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به سخنان اخیر مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا افزود: این مسیری طوفانی و ناهموار است اما توافق سیاسی، بهترین راه برای پایان دادن به جنگ است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند