مداخله ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی در امور داخلی سوریه و توطئه‌های این دو کشور علیه دمشق همچنان ادامه دارد.

روزنامه ترکیه‌ای «خبر ترک» با انتشار گزارشی خبر داد که عربستان و آمریکا در پی تشکیل یک «گروه تروریستی مسلح» در شمال سوریه هستند.

در گزارش این روزنامه آمده است، آمریکا با گروههای سیاسی کُرد که خارج از تسلط حزب «کارگران کردستان» (پ.ک.ک) هستند، قصد دارد یک گروه مسلح جدید تشکیل دهد.

به گزارش خبر ترک، پس از ۲۱ روز نشستهای مستمر، آمریکا تلاش کرد که گروههای سیاسی کُرد «جنبش جامعه دموکرات» و «شورای ملی کُرد» به توافق برسند. جامعه دموکرات تحت سیطره پ.ک.ک قرار دارد و شورای ملی نیز عضو ائتلاف معارضان سوری است.

 بنا بر این گزارش، آمریکا به این دو گروه کُرد اعلام کرده است که قصد دارد با ادغام بین عناصر آنان، یک گروه تازه تشکیل دهد.

عربستان سعودی مطابق معمول، بخشی از این طرح است و در همین راستا، «هفته گذشته۱۲۰ میلیون دلار به حزب کارگران کردستان کمک کرد».

خبر ترک ادامه داد، بر اساس اطلاعاتی که از شمال سوریه به دست این روزنامه رسیده است، عربستان سعودی به مدت سه سال، ۵۲۰ میلیون دلار برای این طرح هزینه خواهد کرد و ۲۰۰ میلیون دلار دیگر نیز، صرف هزینه‌های جانبی این طرح خواهد شد.

به گزارش این روزنامه، در مرحله نخست قرار است که این گروه نظامی از ۱۲۰ هزار نفر به همراه ۶۰۰ نفر دیگر تشکیل شود. این ۶۰۰ نفر، از یگان «مبارزه با تروریسم» هستند و شاید «مستشاران نظامی جدیدی به این منطقه بیایند».

بنا بر این گزارش، در گزارشی که وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته به دونالد ترامپ رئیس جمهر این کشور ارائه کرده، این وزارتخانه ده هزار نفر را از شمال سوریه گردآوری کرده و تحت حمایت خود قرار داده است.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند