در حالی که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، سناتور «برنی سندرز» که به نفع «جو بایدن» از رقابتهای انتخاباتی آمریکا کنار کشید و همچنین «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه پیشین آمریکا در بین کسانی بودند که از نامزد احتمالی دموکراتها در انتخابات پیش‌روی این کشور حمایت کردند تا نام او را در اخبار حفظ کنند و همچنین اتحاد حزب دموکرات را به نمایش بگذارند، «بیل کلینتون» سکوت اختیار کرده است.

تعدادی از دموکراتها می‌گویند این سکوت احتمالاً غیرعمدی نیست و اینطور استدلال می‌کنند که اعلام حمایت عمومی کلینتون از معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا از آنجا که بایدن با اتهام تعرض جنسی به یکی از کارکنان سابقش مواجه است، در شرایط کنونی مناسب نیست.

یکی از کسانی که سالهاست برای تامین بودجه حزب دموکرات فعالیت می‌کند، گفت: در مورد مردی صحبت می‌کنید که مناسب زمان کنونی نیست.

بایدن این اتهامات را رد کرده و گفته چنین اتفاقی هرگز رخ نداده است. کارزار انتخاباتی او هم موضع تهاجمی‌تری در رد این اتهام گرفته و می‌گوید «تارا رید»، کارمند سابق بایدن داستان را عوض کرده و همچنین کارزار بایدن به رسانه‌ها تاخته و از آنها خواسته بیش از این در این خصوص کنکاش نکنند. رید در مصاحبه اخیر خود از بایدن خواست از دور رقابتها برای ورود به کاخ سفید کنار بکشد.

برخی دموکراتها می‌گویند حمایت بیل کلینتون که خود به دلیل دروغگویی درباره رابطه غیراخلاقی‌اش با «مونیکا لوینسکی»، کارآموز سابق کاخ سفید استیضاح شد و همچنین در عمر طولانی سیاسی‌اش با رسوایی‌های جنسی زیادی روبرو بوده، در زمان کنونی مضر است.

یکی از دستیاران دولت سابق آمریکا گفت: تصادفی نیست. مردم از هیلاری کلینتون و اما نه از همسرش شنیده‌اند که گفته هوشمندانه است که اعلام حمایت را برای مدتی عقب انداخت.

یک متحد بایدن نیز گفت که منطقی بود هیلاری کلینتون بدون رئیس‌جمهور پیشین، بخشی از صف‎بندی اولیه در حمایت از نامزد دموکراتها باشد. وی افزود هیلاری کلینتون اولین زنی بود که از یک حزب سیاسی اصلی برای ریاست‌جمهوری نامزد شد و حزب دموکرات را نمایندگی کرد، بنابراین حمایت او به صورت مستقل (از بیل کلینتون) اهمیت داشت.

 این دستیار سابق با اشاره به نقش مهم بیل کلینتون در مسیر کارزار انتخاباتی حزب دموکرات طی دهه‌ها، افزود: مطمئنم بایدن روی کمک او حساب می‌کند تا بتواند خطرناکترین و فاسدترین رئیس‌جمهور دوران ما را شکست دهد.

سخنگوی بیل کلینتون هم اعلام کرده رئیس‌جمهور پیشین به طور فعال در انتخابات عمومی از بایدن حمایت خواهد کرد. بنابر گزارش پایگاه خبری «هیل»، شکی نیست که بیل کلینتون می‌تواند به بایدن که در مقابل کارزار انتخاباتی ترامپ به لحاظ مالی بسیار عقب‌تر و به دنبال جمع‌آوری کمک مالی است، کمک کند.

برخی دیگر معتقدند جنبش «من هم» (هشتگی اینترنتی که در اکتبر ۲۰۱۷ برای محکوم کردن تعرضات جنسی در محیط کار گسترش یافت) احتمال نقش فعال بیل کلینتون در کارزار انتخاباتی بایدن را کم می‌کند. این افراد همچنین به سکوت کلینتون در دوران ریاست جمهوری ترامپ و نقش غیرموثر او در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۱۸ اشاره دارند.

 یکی از متحدان دیرین کلینتون هم در پاسخ به سوالی درباره احتمال حضور وی برای حمایت از بایدن گفت: او قطعاً مایل به این کار است اما تردید دارم که این کار را بکند.

«براد بنن» استرتژیست حزب دموکرات نیز در خصوص فواید حمایت کلینتون از بایدن گفت: حضور بیل کلینتون می‌تواند در مناطق شهری اشتیاق برای مشارکت را بالا ببرد به خصوص در بین رای‌دهندگان سیاه‌پوست که عاشق رئیس‌جمهور پیشین هستند. در غیر این صورت تعامل زیادی بین کارزار بایدن و بیل کلینتون را شاهد نخواهید بود.

یک استراتژیست دیگر این حزب هم گفت بسیاری از دموکراتها همچنان کلینتون را بزرگ این حزب می‌دانند و نقش وی در انتخاب دوباره اوباما در سال ۲۰۱۲ را از یاد نبرده‌اند. اشاره او به سخنرانی کلینتون در مجمع ملی حزب دموکرات برای متقاعد کردن مردم به رای دادن به نفع اوباماست. وی گفت: کلینتون یکی از بهترین نماینده‌های هر کارزاری است. او به خوبی می‌داند چطور در انتخابات پیروز شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند