امیر الهامی، مدیرعامل باغ وحش ارم تهران با اشاره به خبرهای مبنی بر گم شدن یک شامپانزه در باغ وحش ارم اظهار کرد: همانطور که طی چند روز اخیر اعلام کردیم شامپانزه ای در باغ وحش ارم ناپدید نشده است و خبرهایی که دارد در فضای مجازی می پیچید صحت ندارد.

مدیرعامل باغ وحش ارم در ادامه افزود: سه سال پیش در باغ وحش ارم شامپانزه ای متولد شد، که دامپزشک قبلی باغ وحش ارم به دلیل ضعف و ناتوانی هایی در شامپانزه ماده تازه متولد شده از مدیرعامل باغ وحش درخواست نگهداری این شامپانزه را به صورت اختصاصی کرد و با آن موافقت شد.

او با اشاره بر اینکه شامپانزه با نام باران معروف است،گفت: قرار بوده که پس از مدتی این حیوان به باغ وحش ارم پس داده شود اما دامپزشکی سابق باغ وحش ارم مدعی است که بین حیوان و او و برعکس وابستگی ایجاد شده و قادر به پس دادن آن نیست.

الهامی با بیان اینکه در چند مرحله از سوی سازمان محیط زیست برای ایشان تذکر کتبی و شفاهی فرستاده شده است، گفت: متاسفانه تذکرات ما برای بازگرداندن شامپانزه به باغ وحش مورد توجه ایشان قرار نگرفت.

او افزود: دامپزشک سابق باغ وحش ارم معتقد است که اگر این شامپانزه به باغ وحش ارم بازگردانده شود خواهد مرد در صورتی که اینگونه نیست و طی سی سال اخیر پنج شامپانزه بزرگ شده و ۴ قلاده هم در ارم به دنیا آمده است.

مدیرعامل باغ وحش ارم تهران بیان کرد: به دلیل بی توجهی ایشان برای برگشت این حیوان به باغ وحش ارم ما مجبور به شکایت از وی به جرم خیانت در امانت شدیم و اکنون از او طرح دعوا شده است.

الهامی با اشاره بر اینکه شامپانزه اکنون سه سالش است، عنوان کرد: در سال اخیر یک روز به صورت غیر قانونی و بدون مجوز این شامپانزه از باغ وحش ارم خارج شده و دیگر به باغ وحش بازگردانده نشد.

مدیرعامل باغ وحش ارم تهران گفت: این شامپانزه حتما باید در مکان مناسبی همچون باغ وحش ارم نگهداری شود نه یک مکانی همچون کلینیک دامپزشکی.

الهامی مطرح کرد: ایشان تمایل انتقال این حیوان به انگلیس را داشت که با مخالفت مسئولان محیط زیست رو به رو شد.

او با بیان اینکه با وجود شامپانزه (باران) اکنون ۹ شامپانزه در باغ وحش ارم وجود دارد؛ گفت: ۵ شامپانزه در باغ وحش ارم متولد شده و با بهترین روش های پزشکی در حال نگهداری هستند.

الهامی تصریح کرد: برای سلامت و آینده  این حیوان بهتر است که هر چه سریع تر به زیستگاه خود  یعنی همان باغ وحش ارم بازگردانده شود.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند