فاضل الفتلاوی، نماینده ائتلاف فتح در تماسی با سایت ارم نیوز اظهار کرد: در حالی که اختلاف‌نظرها و کشمکش‌ها بر سر پست‌های کابینه جدید عراق میان احزاب سیاسی این کشور ادامه دارند، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر جدید عراق گفت‌وگوها و مذاکرات خود با احزاب این کشور را برای تکمیل کابینه‌اش که هفت پست وزارتی آن خالی است، آغاز کرد.

الفتلاوی گفت: اختلاف‌نظرها بر سر پست‌های وزارتی خالی هنوز وجود دارند و همین اختلافات در جلسه رای اعتماد، مانع از تعیین تکلیف این پست‌ها شدند، الکاظمی در حال حاضر تلاش می‌کند موضعگیری‌های این فراکسیون‌ها را با هم متحد کرده و همه آنها را راضی کند اما تا این لحظه به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است و این گفت‌وگوها در مرحله آتی برای حل و فصل این موضوع ادامه خواهند داشت.

این نماینده ائتلاف الفتح افزود: اکثریت پارلمان با سیاست مدیریت نیابتی این وزارتخانه‌ها مخالف هستند به همین دلیل همه تلاش خواهند کرد به راه‌حل‌هایی برای این مساله دست یافته و توافقی درباره چهره‌های مورد رضایت احزاب سیاسی و مردم جهت تایید ظرف دو هفته آتی حاصل شود.

باسم خشان، نماینده مستقل پارلمان عراق نیز به ارم نیوز گفت: درگیری بر سر پست‌های وزارتی همچنان ادامه دارد به ویژه که برخی طرف‌های سیاسی در جلسه رای اعتماد به کابینه جدید به هیچ پست وزارتی دست نیافتند و به همین دلیل اکنون تلاش می‌کنند پست‌های خالی مانده را به دست آورند.

خشان افزود: در حال حاضر کشمکش سیاسی (میان احزاب شیعه پارلمان) بر سر وزارت نفت وجود دارد، هر یک از فراکسیون‌ها این وزارتخانه را به دلیل اهمیت مالی و اقتصادی‌اش برای خود می‌خواهند و پیش‌بینی می‌کنیم به دلیل شدت اختلاف‌نظرها و درگیری‌ها کار حل و فصل وزارتخانه‌های خالی زمان زیادی طول بکشد، همچنین به همین دلیل کشمکشی (میان احزاب اهل تسنن) بر سر وزارت تجارت وجود دارد.بیش از ۹۵ درصد بودجه عراق بر درآمدهای نفتی متکی است و این مساله باعث می‌شود اقتصاد این کشور هر بار با کاهش قیمت‌های نفت به خطر بیفتد.

همچنین محمد الغبان، رئیس فراکسیون الفتح ۴۸ ساعت پس از تصویب کابینه الکاظمی، در بیانیه‌ای از آمریکا خواست حمایت‌هایش از عراق را افزایش دهد.الغبان گفت: واشنگتن باید در شرایط دشوار کنونی توجه خود را به عراق در اولویت‌های کمک و حمایت خود قرار دهد.رئیس ائتلاف الفتح در ادامه از آمریکا خواست، تصویب کابینه الکاظمی را پیروزی برای خود و شکست دشمنانش در عراق و منطقه قلمداد نکرده و از هیچ طرفی در عراق حمایت نکند.

وی افزود: آمریکا باید جدیت خود در کمک‌رسانی به عراق و نه جانبداری‌اش از یک گروه سیاسی علیه گروهی دیگر را به مردم این کشور نشان دهد.

الغبان ادامه داد: موضعگیری آمریکا امروز در بوته آزمایش است و عراقی‌ها مراقب هستند چه کسی واقعا پشت آنها می‌ایستد و چه کسی تنها اظهارنظر کرده و مواضعی را اتخاذ می‌کند.

الکاظمی روز پنج‌شنبه با چالش‌های بزرگ و پرونده‌های سنگینی ماموریت تشکیل کابینه را به صورت رسمی از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر قبلی تحویل گرفت.

در حال حاضر کابینه الکاظمی با چالش‌های مختلفی از جمله کاهش صادرات نفت مواجه است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند