دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» بامداد امروز (جمعه به وقت تهران) با فروش چند میلیارد دلار تسلیحات به مصر و امارات عربی متحده موافقت کرد.

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، مقام‌های آمریکایی می‌گویند وزارت خارجه این کشور قرارداد فروش احتمالی ۴۳ فروند بالگرد تهاجمی آپاچی به مصر را به ارزش ۲،۳ میلیارد دلار تصویب کرده است.

آژانس همکاری امنیتی وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که قرارداد دوم برای فروش ۴۵۶۹ دستگاه خودروی زرهی ضد مین به امارات عربی متحده به ارزش ۵۵۶ میلیون دلار مورد موافقت قرار گرفته است.

بر این اساس، سازمان مذکور به کنگره آمریکا درباره این قراردادهای تسلیحاتی احتمالی اطلاع‌رسانی کرده است.

به نوشته هیل، در بیانیه این سازمان که درباره قرارداد مصر صادر شده، آمده است که شرکت‌های بوئینگ و لاکهید مارتین یگان‌های بالگردهای آپاچی مصر را که کشور دوست آمریکا و شریک استراتژیک مهمی در غرب آسیا است، نوسازی می‌کنند.

آژانس همکاری امنیتی پنتاگون می‌گوید «مصر قصد دارد از این بالگردها برای نوسازی نیروهای مسلح خود جهت رسیدگی به منافع مشترک قاهره-واشنگتن در مبارزه با فعالیت‌های تروریستی در شبه‌جزیره سینا که امنیت مصر و اسرائیل را نیز تهدید می‌کند، استفاده نماید».

بر این اساس، قرارداد امارات نیز به این کشور اجازه می‌دهد خودروهای زرهی ضد مین نو را، که قبلا توسط ارتش آمریکا استفاده نشده‌اند، خریداری کند.

در حالی که امارات از پنج سال پیش با رژیم سعودی در جنگ تحمیلی علیه یمن شریک شده اما آمریکایی‌ها مدعی هستند که این کشور قرار است از این خودروهای زرهی برای «عملیات‌های انسان‌دوستانه» و حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی خود استفاده کند.

موسسه تحقیقات صلح بین‌الملل استکهلم چند روز پیش گزارش داده بود شرکت‌های نظامی آمریکایی ۵۹ درصد از فروش سلاح در جهان را در اختیار دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند