ائتلاف مشترک سعودی و اماراتی شامگاه سه‌شنبه مدعی شد که ارتش یمن دو موشک بالستیک به سمت عربستان سعودی شلیک کرده است.

این ائتلاف طی بیانیه‌ای ادعا کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از استان صنعاء، پایتخت  دو موشک بالستیک به سمت عربستان سعودی شلیک کرده ولی هر دو این موشک‌ها در استان‌های عمران و صعده، قبل از آنکه وارد آسمان عربستان شوند، سقوط کرده‌اند.

به گزارش شبکه العربیه، ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف امارات و عربستان سعودی مدعی شد که این دو موشک صبح امروز سه‌شنبه شلیک شده‌اند.

این ائتلاف در حالی ادعا می‌کند که ارتش یمن موشک شلیک کرده است که نیروهای مسلح این کشور تا لحظه تنظیم این خبر، چنین خبری را اعلام نکرده است و به نظر می‌رسد ائتلاف سعودی و اماراتی علاوه بر ناتوان نشان دادن توان موشکی دولت نجات ملی یمن، سعی در این دارد که این دولت را ناقض آتش‌بس ادعای سعودی نشان داده و حملات خود را توجیه کند.

ائتلاف امارات و عربستان سعودی ۲۱ فروردین مدعی شد که در راستای «کمک به مقابله با کرونا» در یمن، حملات خود را تا دو هفته متوقف می‌کند و در صورت استقبال قابل تمدید است.

ارتش یمن این آتش‌بس را قبول نکرد به این دلیل که صرف توقف حملات در سایه تداوم محاصره دریایی، زمینی و ‌هوایی کمکی به مقابله با کرونا نمی‌کند بلکه باعث تشدید آن می‌شود؛ چرا که زیرساخت‌های یمن در بیش از پنج سال گذشته، نابود شده یا آسیب دیده است.

به رغم مخالفت دولت نجات ملی و ارتش یمن، ائتلاف سعودی هفته گذشته این آتش‌بس ادعایی را برای یک ماه دیگر تمدید کرد ولی از زمان اعلام این توافق، حملات ائتلاف سعودی در شرق و شمال یمن تشدید شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند