به گزارش اسپوتنیک، بیماری آنفلوانزای اسپانیایی بر اساس اسناد و مدارک تاریخی در فاصله سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ و در خاتمه جنگ جهانی اول که یکی از مرگبارترین جنگ‌های تاریخ جهان به حساب می‌آید، در جهان همه گیر شد و بالغ بر نیم میلیارد نفر را مبتلا ساخت.

تلفات این بیماری بیشتر از  تلفات تمامی نبردهای جنگ جهانی اول برآورد شده با این حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا یکشنبه شب در یک مصاحبه ادعاهای نادرست را درباره این بیماری مطرح کرد. او مدعی شد که شیوع بیماری در سال ۱۹۱۷ آغاز شده و احتمالا عامل پایان جنگ جهانی اول بود!

این صحبت ترامپ باعث ناباوری و تحیر ناظران شد. ترامپ در مصاحبه‌اش با مجریان فاکس نیوز در تالاری در مقابل بنای یادبود لینکلن اظهار کرد، "خیلی مسائل درباره آنفلوانزای مرگبار قرن بیستم که بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر را کشت نگاشته شده است " و این بیماری به گفته ترامپ منجر به پایان یافتن جنگ جهانی اول شد، چون بسیاری از سربازانی که در این جنگ میجنگیدند را بیمار ساخت.

با این حال تماشاگران این برنامه سریعا اشاره کردند که شیوع بیماری آنفلوانزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸ شروع شد؛ یعنی سالی که گاهی این بیماری را با آن معرفی می‌کنند و به این ترتیب نمی‌توان آن را عامل خاتمه یافتن جنگ جهانی اول قلمداد کرد. در ادامه کاربران شبکه‌های اجتماعی ضمن تصحیح این گفته ترامپ او را به خاطر این تحریف تاریخ به تمسخر گرفتند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند